POWIATOWY TURNIEJ DRUŻYNOWY DLA UCZNIÓW KLAS PIĄTYCH „MATEMATYKA MOŻE SIĘ PRZYDAĆ…”

Matematyczne rozgrywki piątoklasistów odbyły się dnia 23 marca br. w Szkole Podstawowej nr 3 w Głogowie. Uczestniczyło w nich 14 szkół podstawowych
z Głogowa, powiatu głogowskiego a nawet polkowickiego.
Tradycyjnie 3-osobowe drużyny rywalizowały w rozwiązywaniu zadań
w sześciu różnych konkurencjach:

  1. W banku
  2. W sklepie
  3. Na działce
  4. Na zakupach
  5. Na wycieczce
  6. W rozrywkach umysłowych.

W tym turnieju kibice nie tylko wspierają swoje drużyny głośnym aplauzem czy „trzymaniem kciuków”, ale mogą zdobyć dodatkowe punkty. Wystarczy, że poprawnie i szybko  odpowiadali na pytania –zagadki matematyczne i logiczne przedstawione w wersji elektronicznej.

Dodatkową atrakcją turnieju była prezentacja nowej gry planszowej „Kto drugi ten lepszy”. Uczniowie po zapoznaniu się z regułami gry chętnie rozegrali kilka rund. Okazało się, że warto uruchomić myślenie matematyczne, aby dobrać odpowiednią strategię wygrywającą w tej grze.

Rywalizacja drużyn zakończyła się następującymi rezultatami:

I   miejsce Szkoła Podstawowa Nr 10 w Głogowie

II  miejsce Szkoła Podstawowa Nr 6 w Głogowie

II miejsce Szkoła Podstawowa Nr 7 w Głogowie

III miejsce Szkoła Podstawowa Nr  13 w Głogowie

III miejsce Szkoła Podstawowa z Serbów

Najlepsze pięć drużyn oraz ich wierni kibice zostali nagrodzeni, zaś pozostałe drużyny  uhonorowano dyplomami.
W tym roku szkolnym uczniowie świetnie radzili sobie z operacjami finansowymi dotyczącymi oszczędzania pieniędzy i wydatków studenckich. Obwód prostokąta oraz obliczanie czasu przy danej drodze i prędkości nie stanowiło również większego problemu. Uczniowie bardzo dobrze porównali dwie oferty z biur podróży i wybrali bardziej ekonomiczną w konkurencji „Na wycieczce”.
Trudniejszym zadaniem okazało się „W sklepie”, gdzie należało kupić wykładzinę podłogową do pokoju o znanych wymiarach.  Aby rozwiązać ten problem potrzebne było zrozumienie pojęcia metra bieżącego oraz pojęcia metra kwadratowego.  Warto z uczniami przedyskutować różnice między tymi wielkościami.
Na koniec imprezy uczestnicy oraz ich opiekunowie wyrazili swoje opinie na temat przeprowadzonego turnieju. Wiele ciepłych, pozytywnych słów motywuje organizatorów do przygotowania kolejnej edycji tego konkursu
w przyszłym roku szkolnym.
Podziękowania za opracowanie konkurencji, organizację i przeprowadzenie turnieju składam: Małgorzacie Korzeniewskiej ze Szkoły Podstawowej nr3, Wioletcie Kornackiej ze Szkoły Podstawowej nr10, Krystynie Mikołajczyk ze Szkoły Podstawowej nr2,  Halinie Phongsavath ze Szkoły Podstawowej nr14, Jolancie Trzaniec ze Szkoły Podstawowej nr7, Jolancie Szymoniak ze Szkoły Podstawowej w Serbach.

Nauczyciel doradca

Teresa Walczak