„ Czuję się coraz bardziej zagubiony w świecie obłudy, fałszu i ogólnego zakłamania”
To wołanie o pomoc do nas, dorosłych, którzy powinni być dla dzieci i młodzieży wzorem i nauczyć je odróżniać dobro od zła.
Czy warto uczyć wartości, jeśli w efekcie dzieci mogą być gorzej przystosowane do coraz bardziej drapieżnego otoczenia? Czy wychowanie do wartości jest potrzebne?
Co to są wartości i po co potrzebne są w życiu człowieka? Wielu z nas zadaje sobie być może to trudne pytanie na różnych etapach życia czy w różnych sytuacjach życiowych. Jednak ciągła gonitwa, brak czasu powodują, że nie zatrzymujemy się na dłużej nad tym ważnym obszarem i jego rolą w naszym życiu. W dzisiejszych czasach o wartościach mówi się w przeważającej mierze ogólnikowo, hasłowo i niekonsekwentnie. 26 listopada 2019 r.
w Powiatowym Ośrodku Doradztwa Metodycznego w Głogowie odbyła się konferencja
nt. „Wartości fundamentem wychowania. O potrzebie wychowania do wartości”. Konferencję przygotowała i przeprowadziła Beata Cześniuk, a uczestniczyło w niej 28 nauczycieli szkół i przedszkoli powiatu głogowskiego. Podczas konferencji przedstawione zostały definicje wartości w filozofii i pedagogice oraz wizje świata bez wartości.
Omówiono również problem antywartości i formy metapatologii. Zwrócono uwagę na rolę rodziny, przedszkola, szkoły i grup rówieśniczych w wychowaniu do wartości. Główny nacisk położono na zaprezentowanie sposobów wprowadzania dzieci w świat wartości moralnych. Przedstawione zostały propozycje programu nauczania wartości obejmującego dwanaście uniwersalnych wartości moralnych. Podsumowaniem konferencji było zaprezentowanie dziecięcego systemu wartości wg Rafała Ryszki, a do autorefleksji związanej z poruszanym tematem posłużył wiersz pt. „Mój dom”, autorstwa Ewy Bednorz.
Dziękuję za udział w konferencji.
Opracowanie: Beata Cześniuk