15 listopada br. w naszym ośrodku odbyła się druga edycja, cieszącej się popularnością, konferencji- Jak odwrócić lekcję? Wzięło w niej udział 30 nauczycieli różnych typów szkół. Uczestnicy konferencji mogli uzyskać odpowiedź na pytania: Czy zamiana ról w szkole jest możliwa? Czy aktywny nauczyciel to także aktywny uczeń? Co zrobić, aby pomóc uczniowi uczyć się, jednocześnie dając rozsądną swobodę w wyborze czasu, miejsca, metod i form pracy? Czy zadawanie zadań domowych ma sens? Czy każdy uczeń może nauczyć się wszystkiego? Jak metoda odwróconej lekcji może pomóc uczniom nieobecnym na zajęciach? Czy ta metoda pracy poprawia efektywność nauczania?
Idea odwróconej klasy jest prosta. Uczniowie uczą się w domu z materiałów przygotowanych przez prowadzącego (np. nagranej prezentacji, podcastu, ebook etc.), a na zajęciach w szkole przetwarzają nową wiedzę. Odwrócona klasa (z ang. flipped classroom) to sposób pracy z uczniami, którego elementy wielu nauczycieli stosuje od lat stosuje na co dzień.
Materiałów nie trzeba przygotowywać samemu można skorzystać np. z Khan Academy, YouTube, www.epodreczniki.pl , czy http://learningapps.org/display?v=p9uv0o2fc
Odwrócenie klasy wymaga wiele wysiłku zarówno ze strony nauczyciela jak i ucznia, ale dzięki tej metodzie wzrasta zaangażowanie, motywacja i odpowiedzialność za własną naukę,
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywną pracę podczas konferencji i zapraszamy zainteresowane osoby na warsztaty „odwrócone doradztwo”, które w praktyczny sposób pokaże nauczycielom zastosowanie tej metody w pracy z dorosłymi i przełożenie jej na pracę z uczniami.
Iwona Rogowska
Teresa Walczak
Materiały pokonferencyjne