NIE MA WIĘKSZEJ MIŁOŚCI – BEATYFIKACJA RODZINY ULMÓW 10.09.2023

W niedzielę 10 września 2023 roku w Markowej będzie miała miejsce beatyfikacja Rodziny Ulmów. Rodziny, która potrafiła wyciągnąć pomocną dłoń do bliźniego, wiedząc, że grozi to śmiercią. Poznajmy ich historię.
Józef, Wiktoria wraz z sześciorgiem dzieci podczas II wojny światowej mieszkali we wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, a dzisiejszym województwie podkarpackim. Józef jako głowa rodziny prowadził gospodarstwo rolne. Uprawiał warzyw i owoce, zajmował się pszczelarstwem i hodowlą jedwabników. Pasjonował się fotografią. Robił zdjęcia swojej rodzinie, jak również fotografował uroczystości odbywające się w okolicy, np. wesela dożynki. Wiktoria prowadziła dom i zajmowała się dziećmi. Mieszkali z dala od gospodarstw innych mieszkańców wsi. W 1942 roku, mimo biedy i zagrożenia życia dali schronienie ośmiorgu Żydom.
Przed świtem 24 marca 1944 r. do domu Ulmów w Markowej przyjechali z Łańcuta niemieccy żandarmi wraz z granatową policją. Na poddaszu znaleźli ukrywające się dwie rodziny żydowskie. Najpierw rozstrzelano Żydów. Następnie na oczach dzieci zginęli Józef i Wiktoria, będącą w zaawansowanej ciąży. Na końcu zabito dzieci – ośmioletnią Stanisławę, sześcioletnią Barbarę, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtoraroczną Marię.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem filmowym:
* Nie ma większej miłości / beatyfikacja Rodziny Ulmów, obejrzyj
* Historia rodziny Ulmów, obejrzyj
W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 r. otwarto w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów a od 2018 r. na wniosek prezydenta RP Andrzeja Dudy obchodzony jest ustanowiony przez Sejm i Senat RP Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
W 2003 r. w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów. Beatyfikacja zgodnie z decyzją papieża Franciszka, odbędzie się 10 września w rodzinnej miejscowości Rodziny Ulmów Markowa. Wraz z kardynałem Marcello Semeraro liturgię koncelebrować będzie blisko 900 księży i ponad 60 biskupów z Polski i zagranicy. Będą także obecni przedstawiciele polskich władz.

Renata Niewiarowska – nauczyciel historii
Arlena Kiziak – doradca metodyczny

Bibliografia:
1. Historia rodziny Ulmów. Specjalny cykl w Programie 1 https://jedynka.polskieradio.pl/artykul/3235300,historia-rodziny-ulmow-specjalny-cykl-w-programie-1-posluchaj/
2. Rodzina Ulmów, publikacja na stronie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej
im. Rodziny Ulmów w Markowej https://muzeumulmow.pl/pl/muzeum/historia-rodziny-ulmow/
3. HISTORIA RODZINY ULMÓW, publikacja na stronie INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ https://rzeszow.ipn.gov.pl/pl8/aktualnosci/140845,Historia-rodziny-Ulmow-dzien-w-ktorym-ich-zamordowano-zostal-ustanowiony-Narodow.html
4. Dobre Nowiny nr 6 (87) sierpień 2023