Nauka programowania z robotem Dash

Dnia 21 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 odbyła się konferencja na temat „Nauka programowania  z robotem Dash  łatwa i przyjemna”.  W konferencji udział wzięło 80 nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.

Podczas spotkania przedstawiono możliwości wykorzystania robotów w pracy z dziećmi.  Przedstawiony podczas zajęć robot  Dash, poprzez zabawę wprowadza  dzieci  w świat programowania (tworzenie zdarzeń, algorytmów, budowanie sekwencji i pętli, itp.)                             i wspomaga  rozwijanie kluczowych w naszych czasach umiejętności: logicznego myślenia skupionego na rozwiązywaniu problemów, kreatywnego podejścia, precyzyjnego prezentowania swoich myśli, współpracy. Użytkownicy mają możliwość programowania Dasha przy użyciu darmowych aplikacji na tablet lub smartfon. W aplikacjach jest kilkadziesiąt misji do przejścia oraz strefa wolnej zabawy do tworzenia własnych programów.

Dasha można dowolnie urozmaicać dzięki 6 akcesoriom, tj. :

 1. Łączniki do klocków LEGO, przyczepione do robota, umożliwiają budowanie na nim dowolnych konstrukcji, dzięki czemu można zmienić swojego robota;
  2. Wyrzutnia – strzelanie piłeczkami za pomocą wyrzutni zamontowanej na Dashu;
  3. Cymbałki, dzięki którym można zaprogramować Dasha tak, aby odtwarzał określone melodie, lub tworzyć własne piosenki;
  4.  Spychacz, którym można np. przesuwać różne przedmioty,   zgarniać klocki w jedno miejsce lub zorganizować bitwę robotów;
  5.  Uchwyt do holowania – umożliwia holowanie Dashem różnych przedmiotów;
  6.  Uszy i ogon królika, to elementy, które sprawiają,  że utworzone roboty będą wyglądały naprawdę wyjątkowo spersonalizowanie.

Konferencja wzbudziła duże zainteresowanie.  Nauczyciele zostali wyposażeni w praktyczną i aktualną wiedzę na temat programowania.

Szkolenie  przygotowała Grupa MAC , Ośrodek Doradztwa Metodycznego   oraz Szkoła Podstawowa nr 2 w Głogowie.

Arlena Kiziak

metodyk edukacji wczesnoszkolnej