konferencja metodyczna dla nauczycieli języka niemieckiego

„Najlepsze WOW na Twojej lekcji to coś, co nie kosztuje wiele, jest natychmiastowe, dane tu i teraz, jest efektowne, ale też tanie, i jest tym czego oczekuje uczeń, a nie wydumaną przez metodyków strategią.” – takie motto przyświecało pierwszej zorganizowanej po wielu latach konferencji metodycznej dla nauczycieli języka niemieckiego, bowiem od tego roku nauczyciele tegoż języka mogą korzystać ze wsparcia metodyka języka niemieckiego w naszym ośrodku.

Spotkanie inauguracyjne, które odbyło się w dniu 7 listopada 2018 miało na celu przedstawienie działań doradcy metodycznego w zakresie języka niemieckiego w roku szkolnym 2018/2019, prezentację terminarza konferencji, szkoleń i warsztatów, a także stworzenie sieci współpracy i samokształcenia przeznaczonej dla nauczycieli języka niemieckiego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych powiatu głogowskiego. Była to również świetna okazja do poznania się w gronie naszych germanistów oraz wymiany poglądów i pomysłów na temat planowanych wspólnych działań, które nie tylko ożywiły by pozycję języka niemieckiego jako „DaZ” w naszym powiecie, lecz również byłyby zgodne z aktualnymi potrzebami nauczycieli związanymi z nową ścieżką awansu i oceny nauczycieli.

Krótkie warsztaty i kilka pomysłów do wykorzystania podczas zajęć lekcyjnych były zajawką tego, czego nasi germaniści mogą w bieżącym roku doświadczyć podczas przygotowywanych dla nich warsztatów i szkoleń. W jaki sposób można wykorzystać element zaskoczenia i zabawy (edutainment) w grupach o zróżnicowanym stopniu zaawansowania, aby przełamać od czasu do czasu rutynę lekcyjną i uzyskać efekt „wow”? Czy jest możliwe na co dzień, aby pobudzić „towarzystwo uczniowskie” do większej kreatywności? – z tymi pytaniami zmierzyła się prowadząca konferencję Alicja Skoczylas.