Jak zamienić lekcję w przygodę, czyli przepis na pokój zagadek w szkole

Zza oceanu przybyła do nas moda na zabawy integracyjne w „escape rooms”, czyli pokojach zagadek, które w wersji komercyjnej pojawiły się w wielu dużych miastach. Cała idea jest bardzo prosta: grupa uczestników zostaje zamknięta w pomieszczeniu i odnajdując wskazówki oraz rozwiązując ukryte zadania odnajduje klucz lub hasło do uwolnienia się. Czy taki “patent” może sprawdzić się w szkole? O tym mogli przekonać się uczestniczący w warsztatach nauczyciele pracujący w sieci współpracy i samokształcenia wspierający ucznia zdolnego.

Zabawę pod hasłem “Pierwiastkowy zawrót głowy” przygotowali uczniowie wraz z opiekunem – panią Teresą Walczak. Nauczyciele wcielili się w role uczniów, zostali podzieleni na dwa zespoły i zamknięci w salach lekcyjnych. Na wydostanie się z pokoju mieli 20 minut. Aby znaleźć klucz musieli rozwiązać zadania. Zmagania odbywały się pod bacznym okiem projektantów gry, dodatkową trudnością była presja upływającego czasu. Nauczyciele poradzili sobie doskonale.

Przygotowanie takiej zabawy jest czasochłonne i wymaga dużego zaangażowania. Może być świetnym sposobem na lekcję powtórzeniową lub uatrakcyjnieniem święta szkolnego. Co najważniejsze uczy współpracy, myślenia dywergencyjnego, wyzwala emocje i pozwala pokazać szkołę w innym świetle. Uczniowie lepiej zapamiętują omawiany materiał, gdyż metoda bazuje na nauczaniu przyjaznym mózgowi. W zabawie typu escape room możemy wykorzystać nowoczesną technologię-stosując aplikacje i kody QR.

Tylko od naszej pomysłowości zależy jak przygotujemy taką zabawę.

Warsztaty odbyły się 29 listopada br. w Szkole Podstawowej nr 3 w Głogowie, a wzięło w nich udział dwunastu nauczycieli.
Uczestnikom dziękujemy za aktywny udział w zajęciach, wspólną zabawę i refleksje po przeprowadzonych warsztatach.
Zapraszamy na kolejne spotkanie 28 lutego 2018 r. Będzie to konferencja ZAINSPIROWANY NAUCZYCIEL, ZMOTYWOWANY UCZEŃ.