Spotkania informacyjno-szkoleniowe przygotowujące nauczycieli języka polskiego do wdrożenia nowej podstawy programowej od roku szkolnego 2017/2018

„Szkoła winna być kuźnicą, gdzie wykuwają się najświętsze hasła […] – ona najgłośniej wołać winna o prawa człowieka, piętnować najśmielej i najbezwzględniej to, co jest w nim [życiu] zabagnionego”.
Janusz Korczak

Powiatowe Centrum Poradnictwa Psychologiczno- Pedagogicznego i Doskonalenia Nauczycieli w Głogowie przeprowadza cykl spotkań informacyjno – szkoleniowych dotyczących wdrażania zapisów nowej podstawy programowej dla poszczególnych przedmiotów.

 

Nowa podstawa programowa, określona w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. (Dz. U.,poz. 356) będzie obowiązywała m.in. w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych formach wychowania przedszkolnego, klasach I, IV i VII szkoły podstawowej, szkołach podstawowych dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym.
Jednym z wyzwań stojących przed nauczycielami uczącymi w reformowanej szkole podstawowej jest zapoznanie z nową podstawą programową i dostosowanie działań edukacyjnych do nowych wymagań.

 
25 maja 2017 r. odbyło się pierwsze spotkanie z udziałem nauczycieli języka polskiego szkół podstawowych i gimnazjalnych powiatu głogowskiego, które przeprowadził zaproszony przez naszą placówkę doradca metodyczny języka polskiego z PCDN i PPPP w Górze – Pan Maciej Kostyk. Poloniści zostali zapoznani z najważniejszymi zmianami w podstawie programowej, uwzględniającej m.in. ramowy plan nauczania i nowy kanon lektur.

 
Podczas dyskusji analizowano materiały opracowane przez dr Wiolettę Kozak (www.ore.edu.pl) . Z kolei w drugiej – warsztatowej części spotkania humaniści przedstawiali niezwykle kreatywne pomysły omawiania wybranych tekstów literackich – stanowiących punkt wyjścia do refleksji, prowadzących ucznia do twórczego rozwoju oraz zakorzenienia w tradycji i kulturze narodowej