Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym jego przesłaniem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu.

Ośrodek Doradztwa Metodycznego włączył się w te obchody organizując 27 marca 2017r. warsztaty metodyczne dla nauczycieli „ Autyzm – pomyłka zmysłów”. W warsztatach wzięło udział 16 nauczycieli z głogowskich szkół i przedszkoli, a przygotowały je i przeprowadziły panie Marta Chitro, Agnieszka Glińska oraz Beata Cześniuk.

Celem warsztatów było zwrócenie uwagi na problem odbierania rzeczywistości przez zmysły u osób zmagających się z tym zaburzeniem. Autyzm może zaburzać odbiór świata. Osoby z autyzmem widzą, słyszą i czują świat inaczej niż my. I nie jest to ani gorszy ani lepszy odbiór świata. Po prostu inny. Odbieranie rzeczywistości przez zmysły u osób ze spektrum autyzmu przebiega nietypowo. Kiedy zmysły są zbyt wrażliwe lub mało wrażliwe, niektóre zwyczajne dźwięki stają się przerażająco głośne, mocny dotyk – niezauważalny.

W postrzeganie świata może wdzierać się hałas, chaos, problemy z równowagą. Radzenie sobie ze zmysłami przez osoby z autyzmem wymaga dodatkowego wysiłku, odpowiedniej organizacji wsparcia w środowisku oraz zrozumienia ze strony otoczenia. Warsztaty, poprzez wiele ciekawych ćwiczeń, pomogły doświadczyć i zrozumieć problemy osób ze spektrum autyzmu. Nauczyciele mogli przekonać się jak zaburzenia przetwarzania sensorycznego wpływają na realne odczucia dyskomfortu i przysparzają trudności w codziennym życiu.

Mogli również doświadczyć jak bardzo trudno jest ciągle regulować wrażliwe zmysły i jednocześnie pozostać skoncentrowanym na orientowaniu się w świecie. Udział w warsztatach pozwolił też zrozumieć, że wiele trudnych i tzw. „niegrzecznych” oraz nietypowych zachowań dzieci z autyzmem jest wynikiem przeładowania zmysłów lub sposobem na poradzenie sobie w ich regulowaniu.

Nietypowe zachowanie jest po prostu samoobroną i reakcją na faktyczny dyskomfort lub ból, a nie „robieniem na złość” nam dorosłym.
2 kwietnia okażmy więc solidarność z osobami z autyzmem oraz ich rodzinami i ubierzmy się „Na niebiesko dla autyzmu”.

Beata Cześniuk – doradca metodyczny