PRZECIWDZIAŁANIE KRZYWDZENIU DZIECI ORAZ POMOC DZIECKU, KTÓRE DOŚWIADCZYŁO PRZEMOCY

Pomoc dziecku krzywdzonemu to nie tylko wiedza, ale także umiejętności i postawy osób pracujących z dziećmi. Aby pomóc trzeba przede wszystkim rozpoznać, że dziecko potrzebuje pomocy i skutecznie zainterweniować.

Dnia 13 marca 2017 r. w Ośrodku Doradztwa Metodycznego w Głogowie odbyły się warsztaty metodyczne pt. .PRZECIWDZIAŁANIE KRZYWDZENIU DZIECI ORAZ POMOC DZIECKU, KTÓRE DOŚWIADCZYŁO PRZEMOCY, które prowadziła pani Anna Lechowska – prezes Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży „Szansa”, edukator.

W warsztatach wzięło udział 15 osób, które żywo zainteresowane tematem, chętnie poddawały się zadaniom i ćwiczeniom przygotowanym przez prowadzącą. Wcielaliśmy się w rolę krzywdzonego dziecka, krzywdzącego dorosłego, a także opiekunów, czy rodziców, których dziecka bezpośrednio problem dotyczy. Zastanawialiśmy się, co/jak/kiedy my, jako nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy możemy zrobić, aby pomóc krzywdzonemu dziecku. Jakie kroki należy podjąć, by sprawę wyjaśnić, a przede wszystkim zatrzymać przemoc.

Na podstawie materiałów filmowych analizowaliśmy przypadki konkretnych dzieci i ich sytuacje, aby jak najlepiej przygotować się na taką smutną ewentualność.

Oczywiście chcielibyśmy żyć w świecie bez przemocy, cieszyć się uśmiechem dziecka, bo to jest bezcenne. Ale niestety nadal zdarzają się (być może nawet więcej niż kiedyś) sytuacje, gdy uśmiech znika, a pojawia się smutek, strach i ból. I wtedy niezbędna jest odwaga dorosłych będących blisko krzywdzonego. Mam nadzieję, że taką odwagą udało się pani Ani Lechowskiej zarazić obecnych uczestników warsztatów.

Ewelina Tołopiło
Doradca Metodyczny