Znamy zwycięzców konkursu MAGIA MIEJSC

„Podróże mają magiczną moc uzdrawiania duszy i zdecydowanie pomagają zdystansować się do problemów dnia codziennego. Nie rozwiązują ich bezpośrednio, jednak pomagają przewartościować i spojrzeć na nie jakby z drugiego brzegu rzeki.” To słowa  Martyny Wojciechowskiej, które były mottem przewodnim gali konkursu „Magia miejsc”.

Finał konkursu odbył się  1 lutego br. w Miejskim Ośrodku Kultury, a  konkurs został zorganizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Psychologiczno- Pedagogicznej i Doskonalenia Nauczycieli w Głogowie we współpracy ze Stowarzyszeniem PETRA w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego: Wspieranie kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywania tradycji narodowej – FESTIWAL PODRÓŻNICZY- FOTOSTPEM PRZEZ ŚWIAT i dotowanego ze środków Gminy Miejskiej Głogów.

Celem konkursu było inspirowanie młodzieży do pracy twórczej oraz rozwijania własnej kreatywności, wdrażanie do korzystania z różnorodnych źródeł informacji, umiejętności posługiwania się technologią informacyjną oraz propagowanie idei poznawania świata i innych kultur. Przedmiotem konkursu było przygotowanie prezentacji multimedialnej lub nagranie filmu dotyczącego ciekawego pod względem turystycznym  miejsca/ regionu w Polsce lub na świecie. W trakcie gali uczniowie prezentowali swoje prace na forum. Na konkurs nadesłano 44  prace w trzech kategoriach. Tematyka prac była różnorodna- od odległych Hawajów, przez Bali, Kanadę, państwa europejskie po kraj ojczysty.

Wszystkie prace były wyjątkowe  i jury miało dużą trudność, aby wyłonić finalistów.  W ocenie uwzględniono min.  sposób prezentacji, wybór miejsca, dobór zdjęć i przedstawienie unikalnych informacji. Możliwość zaprezentowania swoich prac na forum mieli następujący uczniowie: Łukasz Kaźmierczak  i  Tomek Kłonowski ze  Szkoły Podstawowej  Nr 12, Sebastian Dąbrowski, Filip Fijałkowski i  Izabela Mocna i  ze  Szkoły Podstawowej  Nr 7, Lena Hejmej, Emilia Gajdzińska,   Radosław Kucęba i Wiktor Nowak ze  Szkoły Podstawowej  Nr 14, Stanisław Król z Zespołu Szkół w Serbach oraz Małgorzata Lewicka i  Nadia Sikorska ze  Szkoły Podstawowej  Aslan. W kategorii szkół gimnazjalnych prezentowali się: Aleksander Lasota   Z Gimnazjum w Jerzmanowej, Weronika Lisiewicz   z Gimnazjum Nr 1,  Jakub Młynarczyk  i Olaf Molka  z Gimnazjum w Grębocicach,  Jan Kachnowicz z Gimnazjum Aslan oraz Dominik Witkowski, Krzysztof Kukła  i Natalia Garbacz z Gimnazjum Nr 3. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych swoje magiczne miejsca przedstawili: Magdalena Stachowska z Zespołu szkół z Oddziałami Integracyjnymi, Kacper Forystek z Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Krzysztof Popiwczuk z Zespołu Szkół im. Jana Wyżykowskiego.

Wyniki konkursu w poszczególnych kategoriach przedstawiają się następująco:

SZKOŁY PODSTAWOWE

III miejsce:

Radosław Kucęba  i Wiktor Nowak  – Województwo pomorskie – według nas najpiękniejsze
Sebastian Dąbrowski – Miejsca które warto zwiedzić

II miejsce:

Łukasz Kaźmierczak i Tomek Kłonowski Warszawa – Moje i Twoje ulubione miasto ….
Filip Fijałkowski i Izabela Mocna –  Ciekawe miejsca w Anglii
Nadia Sikorska – Tajlandia- raj na Ziemi

I miejsce:

Małgorzata Lewicka „HUM – najmniejsze miasto świata”
Lena Hejmej  – Wszystkie drogi prowadzą do Gdańska
Emilia Gajdzińska –  Kanada Pachnąca Żywicą
Stanisław Król – Karpacz zakątek Karkonoszy

 

GIMNAZJA

III miejsce:

Jakub Młynarczyk i Olaf Molka – Wenezuelskie Tepui
Dominik Witkowski – Dolina Monumentów
Natalia Garbacz – Magia miejsc

II miejsce:

Krzysztof Kukła – Norwegia
Weronika Lisiewicz    – Wilczy Szaniec

I miejsce:

Aleksander Lasota – Moja Katalonia
Jan Kachnowicz – Pamukkale

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych nie przyznano miejsc, wszystkie prezentowane  prace zostały wyróżnione i nagrodzone.

Spotkanie uświetniła pani Grażyna Sroczyńska, która opowiedziała młodym ludziom jak można rozwijać własne pasje i zainteresowania oraz jak podróżowanie może zmienić sposób postrzegania świata.

Wojciech Cejrowski, autor programu „Boso przez świat” stwierdził, że „Różnica między ludźmi, którzy realizują swoje marzenia, a całą resztą świata nie polega na zasobności portfela. Chodzi o to, że jedni całe życie czytają o dalekich lądach i śnią o przygodach, a inni pewnego dnia podnoszą wzrok znad książki, wstają z fotela i ruszają na spotkanie swoich marzeń.”

Życzymy wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom, aby spełniali swoje marzenia.