GRYWALIZACJA W EDUKACJI, CZYLI JAK PODNIEŚĆ MOTYWACJĘ UCZNIÓW DO NAUKI

Co takiego jest w grach, że tak chętnie i bez przymusu zaczynamy grać? Czy można przełożyć taką metodę na pracę z uczniami?
Na warsztatach, które odbyły się 2 grudnia br. w Ośrodku Doradztwa Metodycznego w Głogowie uczestnicy mieli możliwość odpowiedzi na te pytania. Zajęcia prowadzili dr hab. prof. UG Joanna Mytnik i dr Wojciech Glac z Uniwersytetu Gdańskiego.

Nauczyciele dowiedzieli się, że grywalizacja to wykorzystanie mechaniki znanej np. z gier fabularnych i komputerowych, do modyfikowania zachowań ludzi w sytuacjach niebędących grami, w celu zwiększenia ich zaangażowania. Technika ta bazuje na przyjemności, jaka płynie z pokonywania kolejnych osiągalnych wyzwań, rywalizacji, współpracy itp. Grywalizacja pozwala zaangażować ludzi do zajęć, które są zgodne z oczekiwaniami autora projektu, nawet jeśli są one uważane za nudne lub rutynowe.

Podczas warsztatu nauczyciele mieli okazję do tworzenia projektów kursów w oparciu o niewielką liczbę elementów mechaniki i dynamiki gier. Indywidualnie lub w parach zaprojektowali zgamifikowany kurs ze swojego przedmiotu.

Uczestnicy dowiedzieli się o wsparciu technologicznym grywalizacji (tworzenie arkuszy, tabel wyników i rankingów, współdzielenie tabel gry, tworzenie quizów online, komunikacji
z graczami i między graczami, darmowych platformach wspierających grywalizację w edukacji czy ewaluację własnych kursów).

Każdy uczestnik wyszedł z gotowym pomysłem na wzbudzenie zainteresowania uczniów i motywacji do nauki lub poprawy zachowania. Najważniejszą cechą grywalizacji jest to, że pozwala zaangażować ludzi do zajęć, które są zgodne z oczekiwaniami autora projektu, nawet jeśli są one uważane za nudne lub rutynowe.

Koordynatorzy sieci
Teresa Walczak , Iwona Rogowska