Warsztaty dla katechetów ”Porozumienie Bez Przemocy”

„Porozumienie Bez Przemocy – empatyczna komunikacja” część I

„Idea Porozumienia bez Przemocy (Nonviolent Communication) jest prosta i zawiera się w dwóch pytaniach. Pierwsze: Co jest w tobie teraz żywe? Drugie: Co poprawi jakość twojego życia, co je wzbogaci? Naucz się mówić o tym uczciwie, unikając osądów i krytyki. W Porozumieniu bez Przemocy chodzi o to, aby przekazać informacje wynikające z tych pytań rozmówcy i z empatią przyjąć te, których z kolei on udziela„

M.Rosenberg

26 października 2016 r. w Ośrodku Doradztwa Metodycznego w Głogowie odbyła się I z IV części warsztatów dla katechetów „Porozumienie Bez Przemocy” prowadzone przez  Panią Marię Brzostowską – konsultanta ds. katechezy. Uczestniczyło w nich 21 katechetów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.

Warsztaty te dotyczyły empatycznej komunikacji. Cytując Rosenberga empatia to „pełne szacunku rozumienie tego, czego w danym momencie doświadczają inni”, to stan „oczyszczania naszego umysłu i słuchania innych całym sobą”.

Szkolenie przeprowadzono po to, by motywować katechetów, wychowawców i nauczycieli, aby odkryli wartość, jaką niesie ze sobą znaczenie empatycznego słuchania, które sprawia, że osoba mówiąca nie obawia się bycia oceniana i analizowana przez osobę słuchającą. Empatyczne mówienie wiąże się z zasadą: mówię nie osądzając i nie doradzając. Ważną rzeczą w empatii jest mówienie o swoich uczuciach i potrzebach.

Jeśli sami nie doświadczyliśmy empatii to nie potrafimy okazać jej innym. Zatem jeśli chcemy ją ofiarować innym, sami musimy ją otrzymać od kogoś, ale też musimy ją mieć dla siebie.

Dziękuję uczestnikom za aktywną pracę podczas warsztatów i zapraszam zainteresowane osoby na kolejną część, w której w praktyczny sposób ukazane zostanie zastosowanie różnych metod w pracy z uczniami z wykorzystaniem empatycznej komunikacji.

Alina Kowalewicz-społeczny doradca metodyczny