W kręgu zmian w edukacji

23 września br. odbyła się konferencja dla nauczycieli geografii i przedmiotów przyrodniczych. Celem konferencji było omówienie sposobu realizacji głównych kierunków polityki oświatowej państwa na bieżący rok szkolny oraz zaplanowanie działań doradczych na podstawie wywiadu z uczestnikami spotkania. Nie zabrakło też gorącego tematu jakim jest reforma oświaty.
Wspólnie ustalono miesięczne terminy konkursów oraz szkoły odpowiedzialne za realizację poszczególnych działań.

Nauczyciele, podobnie jak uczniowie, najlepiej uczą się przez przeżywanie- dlatego w celu realizacji tego zadania zaplanowano wycieczkę edukacyjną dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych wszystkich etapów edukacyjnych. Doradca metodyczny przedstawił propozycje szkoleniowe realizowane w Ośrodku Doradztwa Metodycznego. Nauczyciele uszczegółowili regulamin konkursu na slajdowisko/ film promujący ciekawe miejsce na wakacyjny wypoczynek.

Ustalono, że przegląd wszystkich prac odbędzie się 21 grudnia br. w Miejskim Ośrodku Kultury, a gościem na pokazie będzie pani Grażyna Sroczyńska, która opowie o swojej ostatniej podróży do Afryki. Z podróżą do Afryki wiąże się akcja pomocy mieszkańcom małej wioski położonej niedaleko Mombasy, w której komitet społeczny „Głogów i okolice budują studnie w Afryce” chce wybudować studnię.

Nauczyciele zastanawiali się w jaki sposób nagłośnić akcję budowy studni, bo gdyby każdy mieszkaniec naszego miasta wpłacił na ten cel 1,50 zł, to mieszkańcy trzech wiosek nie musieliby chodzić codziennie 40 km po wodę, która nie zawsze przypomina tą, którą znamy z naszych kranów.

Wszystkim uczestnikom konferencji dziękuję za przybycie i zaangażowanie podczas konferencji oraz życzę powodzenia we wszystkich podejmowanych działaniach w nowym roku szkolnym.
Iwona Rogowska