Oczarować nauką

W poniedziałek 19 września br. w Ośrodku Doradztwa Metodycznego w Głogowie odbyła się konferencja metodyczna „Magia nauczania”. Uczestnicy konferencji mogli przypomnieć sobie na czym polega oczarowanie, co to znaczy dać ponieść się wiedzy, dociekać, bawić się nią. Nauczyciele mogli przekonać się jak działa pamięć i w jak prosty sposób można zwiększyć własne możliwości zapamiętywania.

Prowadząca przypominała nauczycielom wybrane zagadnienia z neurobiologii oraz pokazała jak ważna jest postawa wykładowcy, jego zaangażowanie i empatia, aby zainspirować młodych ludzi i sprawić, by podążali w wyznaczonym przez nas kierunku.

Wszyscy staramy się jak najlepiej uczyć. Zależy nam, aby Nasi uczniowie osiągali dobre wyniki na egzaminach zewnętrznych, potrafili poradzić sobie w dorosłym życiu, doskonalimy własną pracę, poszukujemy nowych metod i form, a czasami zapominamy jak dobrze jest zacząć zajęcia od czegoś innego- zabawy, gry, niespodzianki, krótkiego fragmentu filmu, czy teledysku. Często o sukcesie decydują pierwsze chwile zajęć.

Uczniowie województwa dolnośląskiego w egzaminach zewnętrznych wypadają słabo na tle uczniów z innych części Polski. Czy zastanawiamy się co jest przyczyną tych niepowodzeń? Rodzą się pytania: Komu powinno zależeć na wynikach?

Czy w życiu chodzi tylko o to, aby dobrze wypaść w rankingu? Jaka jest motywacja moich uczniów do nauki? I chyba najważniejsze – Czy mówię moim uczniom w jaki sposób mają się uczyć? Co czuje uczeń, który przez kilka godzin siedzi w szkolnej ławce i słucha/ nie słucha, bo to wszystko nie interesuje go. Co się dzieje z dziećmi, które w wieku przedszkolnym były ciekawe świata? Czy można to zmienić? Sir Ken Robinson twierdzi, że szkoły zabijają kreatywność, argumentuje za zmianą systemu nauczania – ze standardowych szkół do bardziej spersonalizowanej edukacji by stworzyć warunki do rozwoju naturalnych talentów dzieci.

Na zakończenie może warto rozważyć myśl Sokratesa „Nie mogę nikogo niczego nauczyć. Mogę tylko sprawić, że zaczną myśleć.” Taka jest właśnie nasza rola- nauczycieli.
Iwona Rogowska