Wychowanie do odpowiedzialności – wspomaganie rozwoju społecznego i moralnego dziecka

11 maja 2016 r. w Ośrodku Doradztwa Metodycznego odbyła się konferencja metodyczna pod hasłem: „Wychowanie do odpowiedzialności – wspomaganie rozwoju społecznego i moralnego dziecka”. W konferencji udział wzięło 25 nauczycieli ze szkół podstawowych i przedszkoli powiatu głogowskiego. Konferencję przygotowała i przeprowadziła mgr Małgorzata Jabłońska – Szewców – doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej.

Program konferencji obejmował następujące zagadnienia:
1. „Od destrukcji do zadośćuczynienia” –Założenia modelu wychowania opartego na wartościach
2. Co się dzieje, gdy działamy nierozważnie? Analiza typowej sytuacji szkolnej
3. Dobro wypiera zło – jak przemienić trudną sytuację w szansę wychowawczą?

Dorosły człowiek powinien być odpowiedzialny za własne życie zarówno w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, jak i duchowej. Odpowiedzialność jest podstawą moralności i więzi społecznych oraz samorealizacji człowieka. Wychowanie do odpowiedzialności staje się tym bardziej potrzebne, im bardziej w świecie współczesnym zanika poczucie odpowiedzialności, a nawet pojawia się świadome jej odrzucenie.

Postawa odpowiedzialności, w najprostszym ujęciu, wymaga spełnienia czterech warunków: wiem, co robię, znam cel działania, przewiduję konsekwencje, przyjmuję i ponoszę te konsekwencje. Uczenie odpowiedzialności polega na wyrabianiu samodzielności, czyli wyrabianiu gotowości do podejmowania decyzji oraz umiejętności radzenia sobie z problemami.

Ważny jest w tym procesie fakt, by wybór był skierowany ku wartościom, a nie stawał się ucieczką przed wysiłkiem i trudnościami.

Każdego dnia zdarzają się sytuacje trudne dla dzieci. Ważna jest zachęta do samodzielnego rozwiązywania problemów, uczenie nazywania i wyrażania przeżywanych uczuć oraz poszukiwania dróg porozumienia.

Sporządziła:
mgr Małgorzata Jabłońska – Szewców
doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej