XIII Głogowskie Dni Turystyki

Światowy Dzień Turystyki obchodzony jest corocznie 27 września od 1979 roku. Pierwsze obchody odbyły się w 1980 roku pod hasłem „Wkład turystyki dla zachowania dziedzictwa kulturowego, pokoju i wzajemnego zrozumienia”.

Celem tego dnia jest podniesienie świadomości na temat roli turystyki w ramach społeczności i pokazania jak wpływa na społeczne, kulturowe, polityczne i ekonomiczne wartości na całym świecie. W Głogowie święto miłośników turystyki obchodzone jest od dwunastu lat. Każdego roku ma inny wymiar, a w jego organizację włącza się samorząd terytorialny oraz różne instytucje, m.in. Ośrodek Doradztwa Metodycznego.

XIII Głogowskie Dni Turystyki odbyły się 28 i 29 września br. W ich obchodach wzięło udział ponad 500 uczniów głogowskich szkół oraz około 200 dzieci w wieku przedszkolnym. Najmłodsi mieszkańcy miasta w ramach „Pierwszego kroku turystycznego” mogli zwiedzić Ratusz i Sukiennice, a na wszystkich czekały tzw. dmuchańce.

Dla uczniów szkół podstawowych, i ponadpodstawowych uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 ( dawne Gimnazjum nr 5 ) przygotowali grę terenową, w której trzeba było wykazać się znajomością historii miasta, planu, orientacji w terenie oraz logicznego myślenia. Młodzież w ten sposób realizowała projekt edukacyjny.

Po skończonej zabawie nadszedł czas podsumowania i wręczenia nagród. Nagrody wręczono również na przeglądzie podróżniczym, którego gościem honorowym był podróżnik pan Paweł Krzyk. Na konkurs na wykonanie prezentacji multimedialnej napłynęło 30 prac. W Sakli Rajców młodzież mogła wysłuchać 14 wyróżnionych młodych głogowskich podróżników.

Zapraszamy do udziału w kolejnych Dniach Turystyki.
Iwona Rogowska