Jak zaaranżować sytuacje dydaktyczne, aby uczniowie mogli odkrywać wiedzę? Nauczyciele matematyki, którzy uczestniczyli 1 kwietnia br. w konferencji metodycznej odbywającej
się w Ośrodku Doradztwa Metodycznego w Głogowie, mieli okazję posłuchać wykładu i odpowiedzieć sobie między innymi na takie pytanie. Konferencję prowadziła dr Anna Rybak z Uniwersytetu w Białymstoku, która w swej pracy dydaktycznej opiera się na teorii kształcenia konstruktywistycznego, prowadzącego uczniów do samodzielnego konstruowania wiedzy w wyniku prowadzonej przez nich pracy badawczej.
Nauczyciele rozpoznawali problemy współczesnych uczniów związanych z uczeniem się matematyki, a następnie poznawali teorie i strategie sprzyjające budowaniu sytuacji dydaktycznych rozwijających twórcze myślenie ucznia . Zwrócono szczególną uwagę na stosowanie odpowiednich metod kształcenia i wykorzystanie odpowiednich środków dydaktycznych, w tym multimediów. Prowadząca pokazała na konkretnych przykładach, jak zastosować strategie nauczania czynnościowego na różnych poziomach edukacyjnych od szkoły podstawowej poprzez gimnazjum do szkoły ponadgimnazjalnej. W prezentacji przedstawiła oprogramowanie edukacyjne stanowiące narzędzie pracy badawczej ucznia, mianowicie programy: VuStat, VuSusvey, Graphic Calculus,
Na spotkaniu nauczyciele mieli okazję poznać przykłady zagadnień z zakresu matematyki, które można realizować w szkole w zakresie szerszym niż przewiduje podstawa programowa (w sposób naturalny i właściwy dla stadium intelektualnego rozwoju danego ucznia). Między innymi tajniki geometrii sferycznej poznawać można z użyciem pomarańczy, a geometrii hiperbolicznej na serwetkach robionych ręcznie na szydełku.
Na koniec konferencji omówiono przykład analizy podstawy programowej matematyki pod kątem włączenia geometrii sferycznej i budowania korelacji międzyprzedmiotowych .
Doradca metodyczny
Teresa Walczak