9 lutego 2017 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Głogowie odbyły się zajęcia otwarte dla nauczycieli klas I-III oraz rodziców. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy 2c ze Szkoły Podstawowej nr 2. Specjalnymi gośćmi byli rodzice, którzy zostali zaproszeni jako obserwatorzy.
Zajęcia były podsumowaniem cyklu lekcji związanych z zagadnieniami dotyczącymi baśni H.Ch. Andersena – „Królowa Śniegu”. Celem zajęć było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie nawyku uważnego słuchania i wyciągania wniosków, kształtowanie umiejętności współpracy i współdziałania w grupie oraz rozwijanie ekspresji twórczej dziecka.
Podróż dzieci rozpoczęła się od wizyty u Kaya i Gerdy w niewielkim różanym ogrodzie, gdzie wspólnie z bohaterami lektury bawili się z użyciem chusty Klanzy. Nagle na horyzoncie pojawiła się Królowa Śniegu, która przygotowała dla nas zadania. Rozwiązując je uczniowie pomagali Gerdzie w uwolnieniu Kaya. Znalezienie drogi w labiryncie, ułożenie puzzli, czy chronologiczne porządkowanie ilustracji i kolejności zdarzeń w lekturze, to tylko niektóre zadania jakie mieli do pokonania uczniowie w czasie wędrówki. Niesamowitą atrakcją okazało się zwijanie na czas sznurka prowadzącego do sań Królowej Śniegu. Emocje dzieci były wielkie, każda grupa dopingowała swojego zawodnika.
Podsumowaniem zajęć była wizyta w zamku Królowej Śniegu i wspólnie ułożenie z puzzli dużego czerwonego serca. Wykonanie zadania wzruszyło królową i w nagrodę poczęstowała dzieci pierniczkami w kształcie serca. Podsumowaniem zajęć było podkreślenie roli prawdziwej przyjaźni. Lekcja uzmysłowiła dzieciom, że w imię prawdziwej przyjaźni czasami trzeba zdobyć się na ofiarność i wyrzeczenia.
Zajęcia były bardzo ciekawe i bogate w różne pomoce dydaktyczne. Dzieci były aktywne, chętnie uczestniczyły w zajęciach i wykazywały duże zainteresowanie tematem. Lekcja udała się znakomicie.
Dziękujemy rodzicom i nauczycielom za aktywne uczestnictwo i zapraszamy na kolejne lekcje otwarte.
Zajęcia przygotowały i przeprowadziły panie:
Arlena Kiziak – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej,
Urszula Lewocka – doradca metodyczny.