Baśnie i bajki mogą pomagać i nie jest to wynalazek XXI wieku. Mają one swoją terapeutyczną moc, należy ją tylko odpowiednio wykorzystać. Odpowiednio dobrana
i opowiedziana albo przeczytana historia może doskonale wspierać i oddziaływać terapeutycznie na rozwój dziecka.
Wzbogaca jego wiedzę o sobie i otaczającym je świecie, przez co redukuje napięcia i odbudowuje pozytywny obraz siebie i świata. Może pomóc w efektywnym radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.
Te zagadnienia były tematem konferencji metodycznej, która odbyła się 17 maja 2016r.
w Ośrodku Doradztwa Metodycznego w Głogowie. Konferencję przygotowała i przeprowadziła Beata Cześniuk, a uczestniczyło w niej 29 nauczycieli szkół i przedszkoli powiatu głogowskiego.
Podczas konferencji przedstawiono ogólne założenia biblioterapii. Podkreślono rolę bajki i baśni w życiu dziecka. Omówione zostały funkcje i cele bajkoterapii oraz rodzaje bajek terapeutycznych. Zaprezentowany został również schemat bajki terapeutycznej, dzięki któremu można budować własne.
Zwrócono uwagę na wykorzystanie bajek psychoedukacyjnych i psychoterapeutycznych w profilaktyce, zanim nastąpi planowana, trudna dla dziecka sytuacja. Przedstawiono także twórców bajek terapeutycznych oraz teksty, które można wykorzystać na zajęciach z bajkoterapii.
Beata Cześniuk – doradca metodyczny