Konferencja informacyjna Zmiany w podstawie programowej z wychowania fizycznego

Dnia 4 kwietnia 2023r. w Zespole Szkół im. Jana Wyżykowskiego w Głogowie odbyła się konferencja informacyjna poświęcona zmianom w podstawie programowej z wychowania fizycznego, które planowane są od nowego roku szkolnego 2023/2024 dla wszystkich typów szkół. W spotkaniu wzięło udział 29 nauczycieli przedmiotu z różnych typów szkół z powiatu głogowskiego. Na początku spotkania nauczycielom zaprezentowano propozycje ćwiczeń z wykorzystaniem ławeczek gimnastycznych, które przygotował Tadeusz Karpowicz- trener MKS Piast Głogów sekcja lekkiej atletyki, nauczyciel wychowania fizycznego ZS im. Jana Wyżykowskiego w Głogowie.

Projekt zmian w podstawie programowej wychowania fizycznego obejmuje wprowadzenie obowiązkowych testów sprawności fizycznej dla uczniów szkół podstawowych klas IV – VIII i  uczniów szkół ponadpodstawowych. Testy będą realizowane raz w roku (w okresie od marca do kwietnia). Wyniki testów każdy nauczyciel wychowania fizycznego, który otrzyma indywidualne konto użytkownika, zobowiązany będzie wpisać do systemu teleinformatycznego „Sportowe talenty”. Zgromadzone anonimowe dane pozwolą lepiej identyfikować problemy z aktywnością fizyczną, a także pomogą w odkrywaniu talentów sportowych.

 

Testy będą obejmowały:

  1. bieg 10 razy po 5 metrów – służący pomiarowi zdolności szybkościowo-siłowo-koordynacyjnych;
  2. beep-test (20-metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy wykonywany według protokołu dla testu Eurofit) – służący pomiarowi zdolności wytrzymałościowych w biegu;
  3. podpór leżąc przodem na przedramionach, plank (deska) – służący pomiarowi zdolności siłowo-wytrzymałościowych całego ciała;
  4. skok w dal z miejsca – służący pomiarowi skoczności i siły.

 

Wyniki przeprowadzonych testów nie będą miały wpływu na ocenę z wychowania fizycznego:

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. poz. 373, z późn. zm.) przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, plastyki i muzyki należy przede wszystkim brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, a w przypadku wychowania fizycznego – także systematyczność udziału ucznia w zajęciach oraz aktywność ucznia w działaniach podejmowanych przez szkołę na rzecz kultury fizycznej.

 

Projekt zmian w podstawie programowej wychowania fizycznego

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/zmiany-w-podstawie-programowej-wychowania-fizycznego2

 

Opracowała Beata Bielska – doradca metodyczny