Warsztaty szkoleniowe odbyły się 8 lutego 2023r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Głogowie. Wzięło w nich udział 22 uczestników. Szkolenie miało praktyczny wymiar, adresatami byli logopedzi, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej.
W trakcie warsztatów szkoleniowych prowadząca Barbara Mastej – Zaorska zapoznała uczestników z wiedzą dotyczącą wpływu taśm anatomicznych na sferę orofacjalną. Następnie poprowadziła praktyczne zabawy muzyczno-ruchowe wspomagające rozwijanie kompetencji językowych u dzieci. Prowadząca omówiła zasady łączenia ćwiczeń ruchowych z zadaniami logopedycznymi. Zapoznała uczestników z ćwiczeniami ruchowymi według metody ruchu rozwijającego w połączeniu z ćwiczeniami logopedycznymi.
W drugiej części spotkania wykładowca Anna Adamowicz omówiła podstawowe pojęcia logorytmiki i jej zastosowanie w pracy z małymi dziećmi. Uczestnicy poznali w teorii i w praktyce możliwość zastosowania logorytmiki jako metody wspomagającej zajęcia logopedyczne, która polega na połączeniu właśnie terapii logopedycznej z rytmiką. Dzięki temu połączeniu oddziałuje na sferę słuchową, ruchową i słuchowo-ruchową ucznia. W logorytmice stosuje się elementy gimnastyczne przy muzyce. Na bazie takich ćwiczeń muzyczno-ruchowych wykonuje się ćwiczenia słowno-ruchowe, w których wiodący jest rytm. Głównym celem zajęć logorytmicznych jest korygowanie wad mowy i zaburzeń słuchu, a przy tym uwrażliwienie na cechy wspólne muzyki i mowy takie, jak: rytm, melodia, tempo, dynamika i barwa dźwięku. Prowadząca zaprezentowała zabawy rytmiczne z możliwościami usprawniania motoryki małej wykorzystując w nich różne przybory: makaron ze słoiczkami, klawesyny.
Warsztaty szkoleniowe przyczyniły się do poszerzenia wiedzy i umiejętności nauczycieli w zakresie rozwijania kompetencji językowych dzieci z wykorzystaniem logorytmiki i ćwiczeń ruchowych, a przy tym były aktywną zabawą dla uczestników. Szkolenie dało możliwość odbiorcom do praktycznego zdobycia wiedzy i umiejętności w zakresie poszerzania bazy pomysłów na usprawnianie i kształtowanie mowy w okresie jej rozwoju oraz doskonalenie poprawności językowej u dzieci w wieku młodszym.
Załączniki/Materiały:
Opracowała mgr Beata Bielska – doradca metodyczny wychowania fizycznego