NAUKA W ZGODZIE ZE ZDOLNOŚCIAMI

Dnia 12 stycznia 2023 r. odbyła się konferencja metodyczna online dla nauczycieli szkół podstawowych na temat: Nauka w zgodzie ze zdolnościami.

Celem spotkania było zwiększenie skuteczności szkolnej edukacji.

Szkolenie przeprowadziła dr Urszula Tobolska – edukator Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.

W pierwszej części spotkania prowadząca zwróciła uwagę na kompetencje nauczyciela XXI wieku, który potrafi umiejętnie zarządzać sobą. Sprawnie planuje, przewiduje, radzi sobie ze stresem, zarządza czasem, a także zdolnościami do motywowania samego siebie. Jest asertywny, kreatywny i inteligentny emocjonalnie. Posiada nie tylko wiedzę merytoryczną, ale jest znawcą swojego przedmiotu, przyjacielem i przewodnikiem uczniów.

Następnie omówiła założenia neurodydaktyki, której celem jest zbudowanie nowego modelu nauczania i uczenia się, w oparciu o naturalne zdolności mózgu. Stwarzanie uczniom okazji do uczenia się przez rozwiązywanie problemów, wyciąganie wniosków, odpowiednią motywację i czas poświęcony na dane zagadnienie. Zwróciła uwagę na rolę informacji zwrotnej w procesie edukacji, podając kilka przykładów– m.in.: kostki metodyczne, WCN (co wiem, co chcę wiedzieć, czego się nauczyłem), „Domyśl się, odgadnij”, „Stop – klatka”.

Przedstawiła koncepcję wielorakich inteligencji Howarda Gardnera, który wyróżniając 8 rodzajów inteligencji, założył, że każdy człowiek posiada wszystkie jej typy, tylko rozwinięte są one u każdego w różnym stopniu. Wszystkie rodzaje inteligencji uzupełniając się wzajemnie tworzą profil inteligencji danego człowieka. To co ważne z pedagogicznego punktu widzenia, to założenie, że profil ten jest dynamiczny i można rozwijać go poprzez różnorodne ćwiczenia i odpowiednią stymulację.

Podsumowaniem spotkania było zaprezentowanie przez prowadzącą przykładów dobrych praktyk oraz wskazówek jak pracować z uczniem, aby go wspierać i nie ograniczać.

Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze i mam nadzieję, że zmotywowało Państwa do dalszego działania i rozwoju.

Arlena Kiziak – doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej