BIBLIOTEKA PACHNĄCA WRAŻENIAMI – CZYTANIE WRAŻENIOWE

Jak utrzymać uwagę dziecka/ucznia na książce? Jak sprawić, by wspólne czytanie przynosiło jak największe korzyści dla rozwoju?  Czy potrafimy nauczyć dziecko/ucznia odczuwania radości z samodzielnego czytania? Na te i podobne pytania mogli znaleźć odpowiedź nauczyciele uczestniczący w warsztacie – Biblioteka pachnąca wrażeniami – czytanie wrażeniowe w grupie dzieci przedszkolnych i edukacji wczesnoszkolnej, jako sposób na budowanie relacji między dziećmi i książkami.

Warsztat przeprowadziła Małgorzata Swędrowska, pedagog, edukatorka, autorka książek dla dzieci i dorosłych. Twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego.

Za sprawą znakomitej prelegentki uczestnicy spotkania poznali koncepcję czytania wrażeniowego. Brali udział w przykładowych zajęciach, doświadczając, czym jest aktywizowanie dzieci do wspólnego czytania, przeżywania wierszy i opowiadań oraz ożywiania lektury. Poznali przykłady zabaw ruchowych, gimnastyki literackiej, łamigłówek językowych oraz zabaw na dobry humor i wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa w grupie. Otrzymaliśmy sporo cennych wskazówek i pomysłów, jak przygotować dzieci do obcowania z książką i odbioru tekstu literackiego.

Na zakończenie Pani Małgorzata zaprezentowała wiele ciekawych książek dla dzieci, które można wykorzystać w pracy z uczniami. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a o jego poziomie świadczą niżej przytoczone wypowiedzi uczestników.

 

„Warsztaty były ciekawe, wartościowe i bardzo inspirujące. Wiele pomysłów z pewnością wykorzystam w swojej pracy z młodymi czytelnikami. Pani Małgorzata jest przesympatyczną osobą z ogromną pasją, doświadczeniem oraz wiedzą, którą efektywnie przekazała nam podczas szkolenia. Trzy godziny minęły niczym kwadrans.”

Anna Komisarek

 

„Spotkanie z Panią Małgorzatą Swędrowską ugruntowało we mnie przekonanie, że trzeba ciągle szukać nowych sposobów na „dotarcie” do czytelników, na wciągnięcie ich w świat książek i wyobraźni. Zaproponowane i przepracowane przez uczestników aktywności wzbogacą mój warsztat pracy bibliotekarza i staną się inspiracją do dalszych poszukiwań. Szczególnie cenię sobie zaproponowaną przez prowadzącą formę aktywnego warsztatu i podziwiam sposób w jaki nas, uczestniczki, wciągnęła do działań. Mam nadzieję, że wykorzystując zaproponowane podczas szkolenia metody pracy będę równie skuteczna we włączaniu dzieci w świat kultury, literatury i wyobraźni.”

Joanna Młynek

 

Arlena Kiziak – doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej