KSIĄŻKI, KTÓRE POWSTAŁA Z POTRZEBY SERCA

Bajki terapeutyczne „Olga, Borys i nowi przyjaciele” oraz „Olga i Borys idą do szkoły” opowiadają historię ukraińskiego rodzeństwa, które wraz z rodzicami zmuszone było opuścić swój dom i osiedlić się na terenie Polski. Pierwsza książeczka została wydana w formie elektronicznej już w marcu. Skierowana była do dzieci z Ukrainy. Tytułowi bohaterowie Olga i Borys pragną się uczyć, bawić, poznać nowych przyjaciół, jednak czasem nowa rzeczywistość przytłacza ich i onieśmiela.

5 września w ręce dzieci, rodziców i nauczycieli trafił drugi tomik bajki „Olga i Borys idą do szkoły”.  Uczniowie klasy 2c i 5a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogowie wysłuchali bajki w języku polskim i ukraińskim zaprezentowanej z podziałem na role przez kolegów i koleżanki. Przedstawione w bajce wydarzenia ukazały uczniom jak należy radzić sobie w trudnych chwilach, ucząc, że mimo powierzchownych różnic, wszyscy zasługujemy na szacunek, zrozumienie i wsparcie.

Zachęcam do korzystania z zamieszczonych materiałów: propozycji bajkowych, scenariuszy zajęć. Jeśli tylko chcielibyście Państwo podzielić się z nami swoimi pomysłami na zajęcia inspirowane bajkami terapeutycznymi – zapraszam do współpracy i kontaktu.

Arlena Kiziak – doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej

Materiały edukacyjne do przeczytania/pobrania:

  • Bajka terapeutyczna „Ola, Borys i nowi przyjaciele” (po ukraińsku, rosyjsku, polsku i angielsku). przeczytaj
  • Bajka terapeutyczna „Ola i Borys idą do szkoły” ( po polsku i ukraińsku,  po polsku i angielsku).   przeczytaj

Scenariusze lekcji dla klas 1–3:

  1. Dlaczego płaczemy? pobierz 
  2. Instytut różnic i podobieństw. pobierz
  3. Materiały uzupełniające. pobierz

Scenariusze lekcji dla klas 4–6:

  1. Czy wszyscy jesteśmy tacy sami? pobierz 
  2. Do czego potrzebujemy emocji? pobierz