IGRZYSKA OLIMPIJSKIE

O Sporcie, ty jesteś Piękno! Tyś architektem tej budowli ludzkiego ciała,

które oddane niskim żądzom warte jest pogardy,

a rzeźbione szlachetnym wysiłkiem staje się czarą wzniosłości.

Pierre de Coubertin – ODA DO SPORTU

Citius Altius Fortius,

czyli Szybciej, Wyżej, Mocniej – oficjalne motto IGRZYSK OLIMPIJSKICH

Szanowni Państwo, choć czeka nas kilka tygodni odpoczynku od zdalnych lekcji, to nie wiadomo czy po powrocie znowu nie będziemy musieli szukać pomysłów na zdalne lekcje. Może zainspirujecie się Państwo tematem igrzysk olimpijskich.

Igrzyska olimpijskie – najstarsza i zarazem największa międzynarodowa impreza sportowa organizowana co 4 lata (zarówno letnie i zimowe, ale w odstępie 2 lat od siebie) w różnych krajach, pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich narodów.

Chciałabym zaproponować gotową propozycję na zdalną lekcję wychowania fizycznego. Materiał oparty jest na trzech filmach przygotowanych przez Muzeum Sportu w Warszawie.

  1. Lekcja w krainie pięciu kółek olimpijskich

https://www.youtube.com/watch?v=DgZCGbdxRuE

  1. Lekcja edukacyjna historia Pochodni Olimpijskich

https://www.youtube.com/watch?v=sI9KoK1oFA8

  1. Lekcja Medale Olimpijskie

https://www.youtube.com/watch?v=180Ks2_Zjto

Dodatkowo polecam:

  1. Ciekawostki o igrzyskach

https://www.youtube.com/watch?v=e2_SZDUCEP8

Jako podsumowanie zajęć i rozszerzenie wiedzy o dyscyplinach olimpijskich i polskich olimpijczykach proponuję prezentację multimedialną o igrzyskach olimpijskich, którą znajdziecie Państwo w załączonych materiałach.

Z kolei jako podsumowanie zdalnej lekcji opracowałam w aplikacji Kahoot! test wiedzy o igrzyskach olimpijskich pod tytułem: „W krainie pięciu kół olimpijskich”. Taka forma kartkówki jest bardzo atrakcyjna dla uczniów.

Jeśli ktoś z Państwa jest zainteresowany otrzymaniem dostępu do stworzonego przeze mnie quizu na platformie Kahoot!, zapraszam do założenia darmowego konta nauczycielskiego w tej aplikacji, a następnie do kontaktu ze mną za pomocą poczty elektronicznej (beti.bielska@wp.pl) w celu otrzymania linku do quizu, który będą mogli Państwo udostępnić swoim uczniom przy pomocy indywidualnego kodu pin.

Jeśli chcecie Państwo zagrać wpisujemy w przeglądarkę kahoot.it oraz podajemy następujący PIN 02286888.

Zachęcam również do udziału w 31. Ogólnopolskim konkursie na opowiadanie o tematyce olimpijskiej im. Jana Parandowskiego.  Inicjatywa od wielu lat cieszy się cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Umożliwia uczniom rozwijanie swoich uzdolnień literackich, a także przybliża ideę olimpijską i zasady walki fair-play. Organizatorem konkursu jest Polski Komitet Olimpijski, a patronat nad przedsięwzięciem objął Minister Edukacji i Nauki.

 

Regulamin konkursu znajdą Państwo na stronie

https://olimpijski.pl/wp-content/uploads/2020/12/Regulamin_Konkursu_J-Parandowskiego2021.pdf.

 

Opracowała Beata Bielska, doradca metodyczny