Dynamiczne prezentacje – genialne inspiracje – Genial.ly

W styczniu aplikacja Genially została doceniona na arenie międzynarodowej, stając się bohaterką tegorocznej edycji BETT Show (największej międzynarodowej imprezy EdTech na świecie), zdobywając prestiżową nagrodę Global Edtech Startup Awards. Genially zostało uznane za najlepszy startup przyszłości.

Internetowa aplikacja Genially zdobywa również coraz większą rzeszę wielbicieli wśród polskich nauczycieli. Wielu z nich uważa, że ta platforma do tworzenia interaktywnych treści edukacyjnych jest dobrym narzędziem do przygotowania materiałów, prezentacji, które uatrakcyjnią zajęcia i zachęcą uczniów do pracy online.

Jak przygotować dynamiczną i interaktywną prezentację? Od czego zacząć pracę z aplikacją? Tego dowiedzieli się nauczyciele powiatu głogowskiego uczestniczący w warsztatach online – Dynamiczne prezentacje – genialne inspiracje – genial.ly od początku, które odbyły się 10 grudnia 2020 r. Szkolenie przeprowadziła pani Beata Malentowicz, edukator Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.

Warsztaty rozpoczęły się od założenia konta na Genal.ly wybierając Plan Free. Kolejnym krokiem było tworzenie prezentacji. Prowadząca dokładnie tłumaczyła zastosowanie poszczególnych okien z szablonami, prezentując wykorzystanie gotowych schematów.

W drugiej części spotkania uczestnicy poznali możliwości zakładek znajdujących się po lewej stronie pulpitu, które dają możliwość wstawiania informacji tekstowych, wklejania kształtów, ikonek, obrazka z komputera oraz Internetu, tworzenia tabel, wykresów, ustawiania tła i prezentowania slajdów. Omówione zostały funkcje, które umożliwiają dodawanie interaktywności do dowolnego elementu prezentacji oraz możliwości uatrakcyjniania treści poprzez opcje ich animacji.

Następnie słuchacze pozyskali umiejętności dodawania do prezentacji filmu z YouTube, linku do filmu, quizu z zadaniami oraz nauczyli się nagrywania dźwięku lub własnego głosu (np. instrukcji do zadania). Prowadząca przedstawiła prosty przykład escape room`u w darmowej wersji.

Uczestnicy spotkania mogli na bieżąco przećwiczyć nowo nabyte umiejętności, a prowadząca w sposób przystępny tłumaczyła wszelkie zawiłości obsługi tej aplikacji. Każdy uczestnik warsztatu otrzymał dodatkowo link do prezentacji zawierającej instrukcje oraz materiały ze spotkania przygotowane na platformie Genially. Dodatkowym atutem dla nauczycieli jest to, że Genially zapewnia integrację zarówno z Microsoft Teams, jak i OneNote,  co pozwala na łatwe udostępnianie przygotowanych projektów. Jest to niewątpliwie bardzo przydatna aplikacja zwłaszcza, że większość szkól pracuje zdalnie wykorzystując Microsoft Office 365.

Arlena Kiziak – doradca metodyczny