Ocena na lekcji wychowania fizycznego w pigułce.

Wielokrotnie zadawano mi pytania: jak i za co oceniać ucznia na lekcji wf, aby nie było problemu z wystawieniem oceny semestralnej lub rocznej. Poszukałam tu i tam i postanowiłam przytoczyć kilka ciekawych artykułów i wypowiedzi na ten temat. Sama uważam, że na sposób oceniania na lekcjach wf największy wpływ ma sam nauczyciel i to co zapisał w Przedmiotowych Zasadach Oceniania, które muszą być zgodne z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania (WSO). Najważniejsze są własne wypracowane zasady, ale musimy wziąć pod uwagę podstawy prawne, które stanowią o ocenianiu, warto też spojrzeć na punkt widzenia innych.

W ocenianiu musimy wziąć pod uwagę wiadomości i umiejętności zawarte w podstawie programowej w poszczególnych blokach tematycznych:

  • rozwój fizyczny i sprawność fizyczna (nie oceniamy uczniów za testy sprawności fizycznej)
  • aktywność fizyczna
  • bezpieczeństwo w aktywności fizycznej
  • edukacja zdrowotna np.: w ocenianiu nauczyciel powinien wziąć pod uwagę gotowość ucznia do podejmowania zadań indywidualnie i zespołowo, udział w projektach, realizacja zadań dodatkowych, samoocenę i ocenę rówieśników.

Dodatkowymi kryteriami oceny mogą być zachowania wynikających z opanowania kompetencji społecznych.

Biorąc pod uwagę zapisy w podstawie programowej ocenę z wychowania fizycznego wystawiamy głównie za aktywność ucznia na lekcji, jego zaangażowanie i wkład pracy w wykonywanie zadań.  Istotną sprawą przy ocenianiu jest, aby nauczyciel zauważył postęp ucznia w jego usprawnianiu.

Podstawy prawne: Ustawa o systemie oświaty Dz.U.2020.0.1327 t.j. – Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty

Art. 44b. sys. Oświaty  

https://www.lexlege.pl/ustawa-o-systemie-oswiaty/art-44b/

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych

  • 9.
  1. Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, plastyki i muzyki należy przede wszystkim brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, a w przypadku wychowania fizycznego – także systematyczność udziału ucznia w zajęciach oraz aktywność ucznia w działaniach podejmowanych przez szkołę na rzecz kultury fizycznej.
  2. W przypadku gdy zajęcia wychowania fizycznego realizowane w formie do wyboru przez ucznia są prowadzone przez innego nauczyciela niż nauczyciel prowadzący zajęcia wychowania fizycznego w formie klasowo-lekcyjnej, śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną z zajęć wychowania fizycznego ustala nauczyciel prowadzący te zajęcia w formie klasowo-lekcyjnej po uwzględnieniu opinii nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego w formie do wyboru przez ucznia.

Szanowni Państwo zachęcam do zapoznania się z artykułami na temat oceniania na lekcji wf:

  1. Ewy Brzozowskiej – Wicherek, doktorantka AWF w Krakowie

https://www.wychowaniefiz.pl/artykul/ocenianie-ucznia-na-lekcji-wychowania-fizycznego

  1. Piotra Nowaka, przewodniczący Rady Naukowej Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Zdrowia. Edukator zdrowia, trener, wykładowca, publicysta, autor teorii treningu zdro­wotnego, autor badań w zakresie aktywności fizycznej dzieci i dorosłych, trener lekkiej atletyki, pływania i fitness.

https://wychowaniefizyczne.net/wf-za-co-trzeba-a-za-co-nie-wolno-oceniac/

  1. Wypowiedzi Małgorzaty Celuch -wieloletniego wicedyrektor zespołu szkół, autorkę wielu publikacji oświatowych i narzędzi pomocnych w pracy dyrektora

https://www.portaloswiatowy.pl/ocenianie-uczniow/zasady-oceniania-z-zajec-wychowania-fizycznego-gdy-uczniowie-nie-chca-cwiczyc-12383.html

Beata Bielska, doradca metodyczny