BAJKA TERAPEUTYCZNA – JEŻYK BARTEK ZOSTAJE W DOMU

Aktualna sytuacja powoduje u wszystkich dużo stresu i lęku. Zamknięci w czterech ścianach nie zawsze wiemy jak reagować na emocje naszych dzieci. Jak odpowiadać na trudne pytania dziecka? Jak z nimi rozmawiać? W takich przypadkach wsparciem będą bajki terapeutyczne, które pomagają dziecku znosić lęk i wynikające z niego cierpienie. Zawierają one elementy kompensujące bezpieczeństwo, miłość, uznanie, rozstanie, brak kontaktu z rówieśnikami.

Propozycją bajki terapeutycznej do przeczytania dziecku jest książka autorstwa psycholożki i  nauczycielki języka polskiego Marty Mytko, pt. „Jeżyk Bartek zostaje w  domu”. Jest to historia tytułowego Jeżyka Bartka, który z powodu wirusa panującego w lesie, musiał pozostać w swojej norce. Mama Bartka wyjaśnia synkowi, co to jest wirus, jak się rozprzestrzenia i dlaczego podjęła decyzję o pozostaniu w  domu. Ogromną wartością bajki jest to, że wszelkie informacje, zawarte w bajce dotyczące wirusa są oparte o zalecenia i  wiedzę z zakresu profilaktyki koronawirusa.

Dodatkowo w książce znajdziemy komentarz bajkoterapeutyczny, wraz z propozycją rozmów i zadań do wykonania z dzieckiem w domu autorstwa Aleksandry Salwy – psychologa i  psychoterapeuty dziecięcego.

Poniżej link do bajki:

Jeżyk-Bartek

Arlena Kiziak – doradca metodyczny

materiały interaktywne – Emocje dziecka: https://wordwall.net/pl/resource/1962746/emocje-dziecka