Tenis stołowy- nowe spojrzenie- sport całego życia.

Konferencja metodyczno – szkoleniowa odbyła się w dniu 22 stycznia 2020 w Szkole Podstawowej nr 13 im. Orląt Lwowskich w  Głogowie. W szkoleniu wzięło udział 30 nauczycieli wychowania fizycznego ze wszystkich typów szkół. Celem konferencji było; zapoznanie uczestników ze  zmianami w przepisach gry tenisa stołowego oraz przedstawienie różnych sposobów nauczania techniki gry.

Prowadzący Mariusz Badowski, nauczyciel SP 13 w Głogowie,  w bardzo profesjonalny sposób zaprezentował własny warsztat pracy w zakresie tenisa stołowego. W części teoretycznej przedstawił ciekawostki i nowinki dotyczące przepisów gry. Dokonał porównania tenisa stołowego i ping-ponga.  Opowiedział o nowościach, które chce wprowadzić ITTF (Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego) w 2020 roku. W czasie prezentacji pokazał i omówił rodzaje rakietek do gry i ich dobór do umiejętności i wieku zawodników. Z prawdziwą pasja opowiedział o walorach tenisa stołowego i o tym, iż jest to dyscyplina na całe życie, podając przykłady wybitnych zawodników. Przekazał uczestnikom konferencji wykaz linków i stron internetowych związanych z tenisem stołowym.

W części praktycznej uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 w Głogowie mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności technicznych w zakresie gry w tenisa stołowego. Prowadzący przedstawił ćwiczenia przygotowujące do gry: od prawidłowego chwytu rakietki w torze przeszkód, opanowania piłeczki, aż do uderzeń w tenisie stołowym i sposobów nauki tych elementów. Duże zainteresowanie nauczycieli uczestniczących w szkoleniu wzbudziła prezentacja robota Donic Robo Pong 2050, który ma wiele możliwości. Ćwiczenia z wykorzystaniem robota są bardzo atrakcyjne dla uczniów, ułatwiają naukę, kształcą szybkość reakcji, uczą prawidłowych odbić forhendem i bekhendem. Intensywny trening z wykorzystaniem robota sprzyja dobremu przygotowaniu zawodników do udziału w zawodach i osiąganiu  wysokich wyników sportowych.

Opracowała: Beata Bielska – doradca metodyczny wychowania fizycznego