BLIŻEJ PSZCZÓŁ…

„Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, to człowiekowi pozostaną  już najwyżej cztery lata życia.”

                                                                                                             Albert Einstein

 

Dnia 21 marca 2020 r w Szkole Podstawowej nr 2 w Głogowie, odbyła się konferencja, pt. Bliżej pszczół  połączona z wystawą edukacyjną pt.: Pszczoły. Celem spotkania było pokazywanie problemu i zachęcanie do podejmowania działań na rzecz ochrony owadów zapylających. Konferencja skierowana była do nauczycieli, których zadaniem jest kształtowanie postaw proekologicznych i uświadamianie uczniom roli pszczół w życiu człowieka.

W pierwszej część spotkania nauczyciele wysłuchali wykładu  Pana Bazylego Chomiaka – prezesa Rejonowego Koła Pszczelarzy w Głogowie.  Pan Bazyli omówił  budowę pszczół,  rodzaje, strukturę społeczną oraz odpowiedzialność królowej – matki za rozmnażanie i zachowanie rodziny pszczelej.

Powołując się na najnowsze badania przedstawił przyczyny wymierania pszczół,  podkreślając znaczenie pszczół jako zapylaczy roślin oraz wskazał na brak wiedzy społeczeństwa, która dotyczy stanu większej grup owadów zapylających. Przedstawił  rozwiązania ekologiczne, jakie może zastosować każdy z nas, zapraszając owady do odwiedzin na swojej działce, czy balkonie. Wystarczy zasiać i zasadzić rośliny  miododajne,  zapewniając odpowiednią bazę pokarmową zapylaczom. Prowadzący zwrócił szczególną uwagę na fakt,  że roślinami miododajnymi są również chwasty, tj. mniszek lekarski (mlecz) i  koniczyna, które nie powinny być koszone w okresie kwitnienia.

Uczestnicy konferencji dowiedzieli się również wielu interesujących faktów dotyczących właściwości, jakie posiada miód. Poznali produkty pszczele, tj. mleczko pszczele, wosk pszczeli, propolis oraz pyłek kwiatowy. Obalono również mity na temat żądlenia i atakowania przez pszczoły.

W drugiej części spotkania nauczyciele obejrzeli wernisaż plansz edukacyjnych  wydawnictwa „Dwie Siostry”, opracowany na podstawie ilustracji Piotra Sochy do książki „Pszczoły”,  która dzięki znakomitym ilustracjom i świetnie opracowanemu  materiałowi, może być  pretekstem do prowadzenia zajęć dydaktycznych z dziećmi.

Podsumowaniem zajęć była wystawa  różnych gatunków miodu oraz prezentacja  ich zastosowania przygotowana przez Panią Ewę Biernasiuk. Zdaniem Pani Ewy umiarkowane stosowanie miodu przez cały rok, wzmocni i odżywi organizm oraz pomoże w walce z  wieloma chorobami.

Dziękuję Nauczycielom za udział w konferencji.

Arlena Kiziak – doradca metodyczny