Święta w językach obcych!

Od 16 grudnia kolejny już raz świętowaliśmy w Szkole Podstawowej Nr 2 w Głogowie Tydzień Języków Obcych. Tydzień ten to szereg połączonych działań integrujący nauczycieli języków obcych oraz projekt, który bezpośrednio łączy umiejętności językowe uczniów z ich umiejętnościami kreatywnymi oraz artystycznymi.

Projekt rozpoczął się  od pokazania zdolności artystycznych, ilustrując plakatem przysłowia angielskie i ciekawostki o tradycjach świątecznych. Kolejny dzień rozpoczęły zmagania w języku angielskim i niemieckim na Turnieju Klas. Klasy IV-VI dobrze się bawiły, wykazując się różnymi talentami, grając w skojarzenia, układając puzzle językowe ze znanymi przysłowiami, rozpoznając sławne osoby, ciekawe miejsca w krajach europejskich  oraz śpiewając znaną piosenkę „Panie Janie” w obcych językach. Nieco trudniej miały klasy VII, prezentując swoje umiejętności językowe. Nazywały przedmioty na obrazkach, grały w państwa-miasta, rozróżniały British English & American English, poprawiły też wypracowanie Jasia, który napisał je fonetycznie. Uczniowie mogli również sprawdzić się w znajomości ciekawostek o krajach anglo- i niemieckojęzycznych, a na zakończenie narysowały świąteczny obrazek, słuchając opowiadania.

18 i 19 stycznia  to kolejne dwa dni projektu. Czy uczniowie lubią śpiewać ? Czy lubią kolędować? O to naszych uczniów nie trzeba pytać – dowodem były te dwa  ostatnie dni szkoły! Rozśpiewane, kolorowe i radosne przerwy są odpowiedzią na nasze pytania! Kolędowanie…  niby zwykła rzecz… ale kolędować po niemiecku i angielsku ? Oczywiście  – połączyliśmy siły i zaprosiliśmy całą społeczność  szkoły do śpiewania w językach obcych. Ale nie zabrakło również kolęd w języku polskim – w tych pieśniach niedoścignieni byli nasi najmłodsi. W tym roku  do współpracy zaproszone zostały chórki klasowe, które  uświetniały każdą przerwę i wspierały wszystkie klasy w kolędowaniu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom języków obcych, którzy włączyli się w realizację wspólnego projektu oraz wszystkim nauczycielom szkoły, którzy zaangażowali się w przygotowania klas, a wam drodzy uczniowie za stworzenie tej niepowtarzalnej atmosfery.

Organizatorzy:

Iwona Patelska-Mazur

Katarzyna Sosnowska

Mariola Kraus

Ewa Sieradzy

Alicja Skoczylas – doradca metodyczny języka niemieckiego