Kamishibai, teatr ilustracji – jak pracować z tekstem?

3 grudnia 2019 r. w  Bibliotece Pedagogicznej w Głogowie odbyła się  konferencja szkoleniowa – Kamishibai, teatr ilustracji – jak pracować z tekstem? Szkolenie przeprowadziła Pani Beata Malentowicz – edukator z Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.

Kamishibai  to alternatywna forma czytania, wywodząca się z Japonii, która pobudza wyobraźnię, wspomaga kreatywność, zachęca do ustnych opowieści, czytania i tworzenia oraz malowania własnych historyjek. Technika opowiadania w teatrze papierowym nie jest trudna, ale wymaga znajomości podstawowych zasad. W drewnianej skrzynce (teatrzyku) układamy ilustracje w prawidłowej kolejności, tzn. tak żeby tekst do aktualnie widocznej karty z obrazkiem znajdował się na karcie ją poprzedzającej. Ważny jest również  kontakt prowadzącego z publicznością (dziećmi), a opowieść należy snuć  bez pośpiechu. Zwracając uwagę na grę ciała oraz intonację głosu. Do Europy technika ta zawitała w latach sześćdziesiątych. Obecnie przeżywa swój renesans – teatrzyk obrazkowy stał się nieodłącznym narzędziem kreatywnych pedagogów.

W trakcie warsztatów nauczyciele mieli za zadanie przygotować plansze z ilustracjami związane z obrzędami i zwyczajami świątecznymi. Powstały przepiękne karty z obrazkami, które na chwilę przeniosły uczestników do zaczarowanego świata teatru i literatury.

W szkoleniu uczestniczyło 32 nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, wychowania przedszkolnego oraz świetlic. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że Kamishibai to bardzo atrakcyjna forma promowania czytelnictwa wśród dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych. Ilustrowane opowieści, pozwalają dzieciom  poznawać  i zrozumieć świat, a także zachęcają do podejmowania wyzwań i odkrywają przed nimi świat emocji.

Bardzo dziękuję nauczycielom za udział w konferencji.

Arlena Kiziak – doradca metodyczny