Idea oceniania kształtującego dotarła do Polski w 2002 r z Wielkiej Brytanii, gdzie stwierdzono, że tego typu podejście do uczniów skutecznie podnosi efektywność nauczania w szkole. Czym zatem jest i na czym polega ocenianie kształtujące? Na to i inne pytania można było uzyskać odpowiedź 2.12.2019 r. na konferencji metodycznej w PODM w Głogowie, którą przeprowadziła Beata Józków- doradca metodyczny z historii i WOS- u. Uczestniczyło w niej 10 nauczycieli historii i WOS- u z powiatu głogowskiego i górowskiego.
Podczas konferencji przedstawiono zasady OK, osoby i organizacje odpowiedzialne za OK i popularyzację. Wymieniono elementy oraz kryteria oceniania oraz cele w języku ucznia. Przeanalizowano konspekt OK. Dużym zainteresowaniem wśród uczestników cieszył się zeszyt OK, informacje dotyczące informacji zwrotnej i ewaluacji . Ważne miejsce zajęła ewaluacja w OK , współpraca z rodzicami i uczniami oraz ocena koleżeńska.
Konferencja przebiegała w atmosferze empatii i zrozumienia. Uczestnicy zadawali dużo pytań dotyczących oceniania kształtującego. Po skończonej konferencji nauczyciele wymienili się swoim doświadczeniem.
Konferencja ,, Ocenianie kształtujące na lekcjach historii i WOS – u w szkole podstawowej i ponadpodstawowej’’ uważam za owocną. Zaplanowane cele zostały osiągnięte, uczestnicy dowiedzieli się co zrobić, aby zwiększyć osiągnięcia uczniów, jak pomóc uczniom uczyć się, jak poprawić wyniki nauczania i przygotować uczniów do uczenia się przez całe życie i wyrównywać szanse edukacyjne w szkole podstawowej o ponadpodstawowej.
Beata Józków – doradca metodyczny z historii i WOS-u PODM w Głogowie