Jak uczyć adaptacji w środowisku VUCA siebie, dzieci, młodzież, nauczycieli i rodziców? Skąd przychodzimy? Dokąd zmierzamy?

Pod takim tytułem 13 marca br. we Wrocławiu odbyła się konferencja, w której wzięli udział nauczyciele  sieci współpracy i samokształcenia wspierający ucznia zdolnego. Konferencję zorganizował Instytut Talentów FLASHPOINT, a dotyczyła ona funkcjonowania w świecie VUCA. Akronim słowa VUCA pochodzi z języka angielskiego i swoją genezę ma w terminologii wojskowej. VUCA pochodzi od słów: volatility, czyli zmienność, uncertainty, czyli niepewność, complexity – złożoność i ambiguity – niejednoznaczność. Jak odnaleźć się  w tak złożonym środowisku, jak nie zagubić się w gąszczu możliwości, jak zadbać o rozwój każdego dziecka? Prelegenci zwrócili uwagę na dzieci o wyjątkowych potrzebach, dzieci wysoce wrażliwe, dzieci Indygo. Uświadomili, że w czasach, gdzie posiadamy coraz większą wiedzę najważniejsze są nasze kompetencje społeczne, kompetencje radzenia sobie w szybko zmieniającym się świecie. Dzisiaj zmagamy się z problemami narastającej depresji wśród młodych ludzi i coraz większej ilości samobójstw. Czy jesteśmy w stanie rozpoznać pierwsze symptomy autodestrukcyjnych zachowań swoich podopiecznych? Prowadzący podkreślali, że wiedza szybko się dewaluuje i bardzo ważne staje się przygotowanie siebie samych  i młodzieży do uczenia się przez całe życie, aby sprostać potrzebom i odnaleźć się na rynku  pracy. Tematyka konferencji miała poddać refleksji nasz sposób nauczania i ukazać wyzwania przed jakimi staje współczesny nauczyciel, aby przygotować swoich uczniów do życia w środowisku VUCA. Współczesny pracodawca potrzebuje człowieka otwartego na zmiany, szybko dostosowującego się do zmiennego środowiska, od którego wymaga się oprócz kompetencji liderskich, uważności na zachodzące procesy i świadomego zarządzania zmianą. Cenne są osoby, które potrafią myśleć twórczo w sytuacji kryzysowej i zarazem nie boją się pracy zespołowej. Czy nasi uczniowie są przygotowani do wyzwań XXI wieku?

Dziękujemy uczestniczkom za udział w tej interesującej  konferencji prowadzonej przez ekspertów i specjalistów. Zapraszamy na kolejne spotkanie członków naszej sieci współpracy i samokształcenia w maju.

Koordynatorki sieci:
Iwona Rogowska i Teresa Walczak