ROZWIJANIE KOMPETENCJI CZYTELNICZYCH W PRZEDSZKOLU I SZKOLE

19 marca w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie blisko 200 nauczycieli uczestniczyło  w  konferencji  dotyczącej rozwijania kompetencji czytelniczych w przedszkolu i klasach młodszych szkoły podstawowej.  Nauczyciele wysłuchali wykładu Pani Aleksandry Piotrowskiej, doktora psychologii, pracownika nauk Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP w Warszawie , społecznego  doradcy Rzecznika Praw Dziecka i Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

Pani Aleksandra Piotrowska w swoim wystąpieniu zwróciła szczególną uwagę na to , że korzyści płynące z czytania książek są nieocenione, a nawyk czytania powinni wyrabiać w dziecku jego rodzice. Rodzice, którzy sami często  i dużo czytają, potrafią  zadbać o to, aby w domu pod ręką dziecko miało dobrą książkę.  Wspólne czytanie książek  służy zarówno dziecku , jak i całej rodzinie. Stymuluje je , ukierunkowuje jego rozwój na niemal wszystkie dziedziny życia.  Czytanie książek daje dzieciom wiele informacji na temat rzeczywistości, pokazuje wzory zachowań, wyzwalając w dziecku proces modelowania i wzory naśladowcze.  W książkach dziecko znajduje często rozwiązania zaistniałych               w jego życiu sytuacji i trudności,  spotyka bohaterów, którzy przeżywają dokładnie to samo co ono. Wspólne czytanie ma nie tylko charakter edukacyjny, ale pozwala  pożytecznie spędzać czas ze swoim dzieckiem  oraz buduje pozytywne relacje.

Zdaniem pani doktor wydawcy książek dla dzieci mają obecnie potrójną odpowiedzialność:

  1. w  książkach dla dzieci nie może być żadnych uchybień, czy usterek,
  2. książka ma być doskonała pod względem wydawniczym, bo przecież kształci gusta i  oczekiwania przyszłego czytelnika,
  3. powinna być pisana tak, aby dziecko chciało jej słuchać , jak inni mu czytają, albo gdy potrafi już czytać, samo chciało ją przeczytać.

Wybierając książkę dla dziecka, warto zwrócić jeszcze uwagę na to, aby była napisana poprawną polszczyzną.

Zadaniem nauczycieli/rodziców  jest  systematyczne wyrabianie u dzieci/uczniów nawyku słuchania     i czytania. Książka nie powinna bać się konkurencji ze strony telewizji, czy  gier komputerowych.  Wymaga to jednak dobrej woli ze strony  dorosłych, ponieważ miłością do niej powinniśmy zarażać my. „Wierzę głęboko w to, że zawsze będzie jeszcze grono wystarczająco duże wielbicieli książek wśród dorosłych, żeby przekazywać tę pasję dzieciom” – mówiła  Aleksandra Piotrowska.

W ramach konferencji przedstawiciele wydawnictwa MAC przedstawili  również swoją ofertę wydawniczą  dla przedszkolaków i uczniów klas I- III, która będzie dostępna w przyszłym roku szkolnym, jak również szeroką ofertę książkową , która  została przygotowana z uwzględnieniem kryteriów prezentowanych w wykładzie  dr Aleksandry Piotrowskiej.

Konferencja wzbudziła duże zainteresowanie uczestników. Nauczyciele zostali wyposażeni w wiedzę merytoryczną jak pracować z małym i dużym czytelnikiem.

Dyrektor Powiatowego Centrum Poradnictwa Psychologiczno – Pedagogicznego i Doskonalenia Nauczycieli – Barbara Krzywulicz

Arlena  Kiziak – doradca metodyczny

 

Rozwijanie kompetencji czytelniczych w przedszkolu – dokument PDF