Panaceum na liceum …czyli krajobraz z dwiema podstawami w tle

We wrześniu 2019 nauczyciele szkół ponadpodstawowych rozpoczną nowy etap pracy dydaktycznej: w tym samym czasie, w zależności od klasy, którą poprowadzą, uczyć będą na starej i nowej podstawie programowej. Jest to czas pełen pytań i zagadek Jak odmienna będzie to praca od tego, co nauczyciele robili dotychczas? Mity narastają, wśród nauczycieli rośnie strach – ale czy naprawdę jest się czego bać? W odpowiedzi na obawy nauczycieli zarówno języka angielskiego jak i niemieckiego odbyły się w naszym ośrodku doradczym dwie konferencje szkoleniowe „Panaceum na liceum …czyli krajobraz z dwiema podstawami w tle – praktyczny zastrzyk wiedzy o pracy nauczyciela opartej na dwóch podstawach programowych”.

Konferencje  poprowadzili przedstawiciele wydawnictwa Pearson: pani Jadwiga Józków – dla nauczycieli języka angielskiego oraz pan Michał Hensel – dla nauczycieli języka niemieckiego.

Prelegenci podjęli  wyzwanie w praktyczny sposób przeprowadzić nauczycieli przez najczęściej zadawane pytania  dotyczące pracy z dwoma podstawami w dwóch rocznikach rozpoczynających naukę w szkołach średnich. Odpowiadali również na wątpliwości nauczycieli oraz w pigułce pokazali, na co zwrócić uwagę w nadchodzącym roku szkolnym i jak pracować, w zależności od podstawy, która będzie obowiązywać.

Nauczyciele mieli również okazję zapoznać się z okazowymi egzemplarzami podręczników do języka angielskiego oraz niemieckiego stworzonych docelowo dla nowej podstawy.

Na ile udało się rozwiać obawy nauczycieli i jak sobie poradzą w nowej rzeczywistości – na to pytanie odpowiemy zapewne we wrześniu 2019, gdy nauczyciele w praktyce zmierzą się z „podwójnym” nauczaniem. A na razie jest jeszcze czas, by poznawać szczegółowo wymagania podstawy i przeanalizować nowe podręczniki.