Zarządzanie fochem

Pod takim tytułem odbyły się w ODM warsztaty dla nauczycieli. Każdy z nas ma swoją „teorię” focha. Pytanie, czy i kto może sobie na niego pozwolić? Według prowadzącej warsztaty – dr Anny Hildebrandt – Mrozek z Instytutu Talentów takie zachowania są wytłumaczalne tylko u dzieci i to do trzeciego roku życia. W późniejszym czasie foch jest niedozwolony i niewytłumaczalny. Jednak w życiu wiemy, że jest nieco inaczej. Ile razy zdarzyło się nam, że „foch” spowodował, że czegoś nie udało nam się zrealizować? Nasze (lub innych) nakręcone emocje popsuły całkowicie dzień? Obrażanie się i strzelanie fochów, to bardzo niewłaściwe zachowania, które mogą mocno szkodzić w budowaniu relacji – dlatego zdecydowanie warto samemu unikać takich zachowań i inaczej komunikować swoje niezadowolenie.
Będąc nauczycielem mamy duży wpływ na innych ludzi, i to w szczególności na młodych ludzi. Każdy człowiek ma własny sposób myślenia, uczenia się, działania i odczuwania. Świadomość osobistej niepowtarzalności i skupienie się na jej poznaniu oraz najlepszym wykorzystaniu, to szansa na dobre funkcjonowanie w życiu zawodowym i osobistym. A wszystko zaczyna się od właściwego sposobu komunikacji.
Uczestnicy warsztatu mogli sprawdzić jaki mają styl komunikowania się i jakie są jego mocne i słabe strony oraz zapoznać z instrukcją obsługiwania focha wśród dzieci i w zespole. Najważniejszą zasadą, aby radzić sobie z fochami to opanowanie własnych emocji.

Uczestnikom warsztatu dziękujemy za zaangażowanie i wspólne wypracowanie Kodeksu Wartości w zespole.