Wszystko jest na sprzedaż, czyli wielka – dobra i zła moc Internetu
Pod takim tytułem 10 stycznia br. w Ośrodku Doradztwa Metodycznego w Głogowie odbyła się konferencja dla nauczycieli, której głównym celem było przybliżenie informacji na temat jednego z kierunków polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2017/2018 jakim jest bezpieczeństwo w Internecie i odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznych.
O Internecie powiedziano już chyba wszystko, ale każdego roku wraca jak bumerang temat bezpieczeństwa w sieci. Czy zastanawialiśmy się kiedyś, że któregoś dnia może zapukać do naszych drzwi policjant i oskarżyć nas o popełnienie przestępstwa?
Większość z nas tak nie myśli, a jednak czasami nasza nieuwaga i zbytnie zaufanie w uczciwość innych osób może doprowadzić do takiej sytuacji. W trakcie konferencji poruszono między innymi problemy: odpowiedzialności przy korzystaniu z nowinek technologicznych, umiejętności nadążania za informacjami i wykorzystania dobrej mocy mass mediów na zajęciach lekcyjnych, omówiono paradoks Internetu oraz kwestie – jak nie być ofiarą cyberbullyingu, hejtu i jak nie stać się „przestępcą sieciowym”.
Nauczyciele od samego początku spotkania mieli podzielone opinie na temat dobrej i złej strony Internetu, a sam Internet porównywali do otwartej księgi dobrego i złego, głębi, otchłani, kosmosu, okna na świat.
Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia możliwości wykorzystania telefonu komórkowego do badania opinii (mentimeter.com), którą to można wykorzystać również na zajęciach lekcyjnych.
Uczestnikom dziękuję za aktywny udział w konferencji.
Iwona Rogowska
Poniżej strony, które warto odwiedzić mówiąc o bezpieczeństwie w sieci: www.dyzurnet.pl, www.dzieckowsieci.pl, www.kidprotect.pl, www.fdn.pl/index, www.saferinternet.pl, www.dzienbezpiecznegointernetu.pl, www.pegi.info/pl/index