Dnia 17 maja w Szkole Podstawowej Nr 7 w Głogowie odbyła się trzecia część warsztatów dla katechetów z cyklu Porozumienie bez Przemocy. Uczestniczyło w nich 20 nauczycieli ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.
Skutecznym sposobem na poznanie i wprowadzenie w życie Porozumienia bez Przemocy są warsztaty oraz konferencje. Prowadząca Pani Maria Brzostowska – konsultant ds. katechezy umiejętnie łączy teorię z przykładami i doświadczeniem swoim i innych uczestników, co sprawia, że to, co na początku wydaje się trudne do zrealizowania, staje się codzienną praktyką.
Faktem jest, że nasz styl porozumiewania wpływa na relacje z rodziną, przyjaciółmi, relacje ze współpracownikami, rzutuje tym samym na nasze samopoczucie. Na warsztatach uczymy się sposobów pozbycia się starych nawyków jednocześnie ćwicząc nowe zachowania, umiejętność komunikowania się i otwierania na siebie i innych. Wymaga to czasu i praktyki, gdyż język przemocy, z który spotkaliśmy się, czy spotykamy, na co dzień, wyzwala w nas stare nawyki zachowania.
Według Marshall’a Rosenberga Porozumienie bez Przemocy jest językiem, który jedynie sobie przypominamy, a nie uczymy się od nowa. Kierowanie się tym językiem pozwala nam się rozwijać, żyć harmonijne i utrzymywać właściwe relacje z innymi.
Warsztaty cieszyły się zainteresowaniem katechetów. Dziękuję uczestnikom za aktywną pracę podczas spotkania.
Społeczny doradca metodyczny
Alina Kowalewicz