Przygotowanie do wdrażania od roku szkolnego 2017/2018 NOWEJ PODSTAWY PROGRAMOWEJ z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

W dniach 27 kwietnia i 10 maja 2017r. w Ośrodku Doradztwa Metodycznego w Głogowie odbyły się konferencje informacyjne dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej dotyczące nowej podstawy programowej. W obu konferencjach uczestniczyło łącznie 62 nauczycieli ze szkół powiatu głogowskiego. Konferencję przygotowała i przeprowadziła mgr Małgorzata Jabłońska – Szewców – doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej.

Podczas konferencji analizowano rozporządzenie podpisane przez panią minister Annę Zalewską 14 lutego br. Zawiera ono podstawę programową: wychowania przedszkolnego, kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy, kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej.

W pierwszej części nauczyciele zostali zapoznani ze zmianami dotyczącymi funkcjonowania placówek oświatowych od nowego roku szkolnego, bowiem już od 1 września 2017 r. z nowej podstawy programowej będą uczyli się uczniowie klas I, IV, VII szkoły podstawowej. Najważniejszy cel kształcenia w szkole podstawowej to dbałość o integralny rozwój biologiczny, poznawczy, emocjonalny, społeczny i moralny ucznia.

Założenia podstawy programowej:

  • spiralny układ treści nauczania;
  • wzmocnienie wychowawczej i profilaktycznej funkcji szkoły poprzez szersze uwzględnienie w podstawie programowej zadań wychowawczo – profilaktycznych;
  • nie integracja przedmiotowa a korelacja w ramach przedmiotów humanistycznych i oraz przedmiotów przyrodniczych i ścisłych od klasy piątej;
  • wzmocnienie edukacji w zakresie języków obcych nowożytnych;
  • szersze uwzględnienie w podstawie programowej poszczególnych przedmiotów technologii informacyjno-komunikacyjnych;
  • nauka programowania, począwszy od edukacji wczesnoszkolnej;
  • szersze uwzględnienie problematyki edukacji dla bezpieczeństwa, w tym ratownictwa medycznego;
  • rozwijanie umiejętności pracy zespołowej, rozwiązywania problemów i realizację ciekawych projektów edukacyjnych.

W drugiej części spotkania została dokonana analiza zmian dotyczących treści kształcenia i wymagań edukacyjnych w wychowaniu przedszkolnym i edukacji wczesnoszkolnej. W zakresie edukacji wczesnoszkolnej zmiany dotyczą większego nacisku na wiedzę osobistą i doświadczenie dzieci oraz odejście od werbalizmu, na przekazywanie treści dydaktycznych poprzez poglądowość, eksperymentowanie, obserwowanie.

Sporządziła:
mgr Małgorzata Jabłońska – Szewców
doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej