21 i 22 kwietnia 2017 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Głogowie we współpracy z Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego odbył się kurs doskonalący dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej pod hasłem: „Aktywność muzyczno – ruchowa dzieci na podstawie metody aktywnego słuchania muzyki według Batii Strauss” cz. II. W kursie uczestniczyło 33 nauczycieli z różnych placówek powiatu głogowskiego i nie tylko.
Prowadząca mgr Beata Kubiak jest nauczycielem wychowania przedszkolnego, autorką programów edukacyjnych, warsztatów metodycznych dla nauczycieli: „Aktywność muzyczno-ruchowa dzieci” – na podstawie metody aktywnego słuchania muzyki wg Batii Strauss – część I i część II.
Celem kursu była:
– Prezentacja metody aktywnego słuchania muzyki wg Batii Strauss.
– Przybliżenie głównych założeń metody oraz zasad pomocnych w prowadzeniu zajęć.
– Tworzenie sytuacji doświadczenia i przeżywania.
– Ukazanie inspirującej roli muzyki w pracy pedagogicznej.
W trakcie kursu zaprezentowano opracowania Batii Strauss do muzyki J.S. Bacha,
F. Rameau i E. Griega oraz nowe propozycje zabaw, tańców, partytur i opracowań z nowego obszaru: swobodnej wypowiedzi ruchowej dziecka. Druga część to też powroty do części pierwszej według potrzeb uczestników kursu.
Na wstępie prowadząca kurs przybliżyła główne założenia metody oraz zasady pomocne w prowadzeniu zajęć. Zwróciła uwagę na radosny i rozumny odbiór utworu muzycznego. W harmonijnym rozwoju dziecka nie może zabraknąć rozwijania wyobraźni dźwiękowej, której służy tworzenie przez nauczyciela sytuacji doświadczenia i przeżywania. Ważnym elementem pracy z grupą jest odczucie i przeżycie radości ze wspólnego tworzenia. Dużą zaletą metody jest możliwość jej stosowania przez nauczycieli z mniejszym doświadczeniem muzycznym.
Aktywne Słuchanie Muzyki (Active listening to music) to jedna z wiodących metod wprowadzania muzyki klasycznej w edukacji na wszystkich poziomach. Jej autorka, Batia Strauss z Izraela, do utworów muzyki poważnej i ludowej opracowała formę prezentacji łączącą słuchanie, granie, tańczenie i śpiewanie z elementami pantomimy, dramy, a także różnych metod plastycznych. Metoda ta może być stosowana przez nauczycieli przedszkoli, jak i szkół we wprowadzaniu uczniów w świat muzyki klasycznej.
Sporządziła:
Małgorzata Jabłońska – Szewców
doradcy metodyczny