SPRAWOZDANIE ZE SPOTKANIA SIECI WSPÓŁPRACY I SAMOKSZTAŁCENIA DLA NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY

„Czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów”.
Jarosław Iwaszkiewicz

W czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Głogowie 14 grudnia 2016 r. odbyło się spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy, którego gościem specjalnym była Pani Aleksandra Nalazek, pracownik Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.

Celem spotkanie było przybliżenie zagadnień mających na celu popularyzowanie czytelnictwa oraz różnych form pracy z czytelnikiem.

Pani Aleksandra Nalazek zaprezentowanie różne formy i działania motywujące do czytania na różnych etapach edukacyjnych, przedstawiła metody pracy z książką, które mają na celu popularyzowanie książek i czytanie.

W trakcie spotkania nauczyciele wymieniali się pomysłami na popularyzację czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Okazało się, że mają wspaniałe pomysły na ciekawe zaprezentowanie lektur, chętnie uczestniczą w ogólnokrajowych akcjach promujących czytelnictwo.

Prowadząca warsztaty przedstawiła zebranym wiele nowoczesnych metod pracy z lekturą: Booktalking, Storytelling, Story Cubes, Kamishibai, metody z wykorzystaniem TIK.
Okazuje się, że skutecznych sposobów zachęcania uczniów do czytania jest bardzo wiele, nie można zapominać o starych, sprawdzonych pomysłach.

Nauczyciele wymieniali takie pomysły jak: dyskusje o książkach, projekty, testy, konkursy, krzyżówki, zajęcia teatralnych i filmowych. Obok nich pojawiają się nowe trendy i kierunki w promocji czytelnictwa – eventy (happeningi), lip dupy, akcje flash mob, slamy poetyckie i inne ciekawe pomysły. Nie należy jednak zapominać, że podstawą czytania jest dostęp do ciekawych, nowych książek na półkach bibliotek szkolnych.

Koordynator sieci
Urszula Lewocka