JAK UZYSKAĆ GRANT Z DEPARTAMENTU STANU USA?

14 grudnia 2016 r. w miłym i kameralnym gronie miałam przyjemność prowadzić konferencję metodyczną na temat możliwości uzyskania grantów dzięki współpracy z Ambasadą Amerykańską w Warszawie oraz Konsulatem Generalnym USA w Krakowie.

W pierwszej części omówiłam formalne aspekty ubiegania się o stypendia dla nauczycieli i uczniów. Następnie zrelacjonowałam warsztaty pt. Regional Issues Workshop in English Class, które odbyły się w Budapeszcie (22-24. 04.2016r.). Szkolenie było zorganizowane przez Teaching English Departamentu Stanu USA oraz IATEFL Hungary. Do Budapesztu przyjechało ponad 50 nauczycieli języka angielskiego z różnych krajów Europy, m.in., Węgier, Rumunii, Litwy, Macedonii, Słowacji, Kosowa itp. Szkolenie otworzyła ambasadorka USA na Węgrzech Pani Colleen Bell, przedstawiciel regionalny biura Departamentu Stanu USA Regional English Language Pan George M. Chinnery oraz przewodnicząca Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Angielskiego IATEFL na Węgrzech Pani Nora Tartsay Nemeth. Najważniejszą częścią warsztatów były trzydniowe prace w sekcjach. Program konferencji był niezmiernie bogaty i różnorodny. Uczestnicy poszerzali swoją wiedzę z zakresu rozmaitych rozwiązań metodycznych: storytelling workshop, intercultural communication workshop, drama workshop, media and ICT workshop.
W ostatnim dniu warsztatów uczestnicy mięli okazję porozmawiać przez skype’a z Panią Elizabeth L. Chan z Waszyngtonu, która koordynuje sekcję społeczną globalnego stowarzyszenia nauczycieli i edukatorów języka angielskiego TESOL.

W ostatniej części konferencji zaprezentowałam uczestnikom kilka ćwiczeń praktycznych, które mnie zainspirowały, np. spidergram w rozwijaniu sprawności negocjacji, wizualizacja w kontekście stereotypów oraz moje nietypowe ID. Prezentacja zawierająca materiały pokonferencyjne zostanie umieszczona na stronie głogowskiego ODM-u.

Dziękuję uczestnikom konferencji za poświęcony mi czas i zaangażowanie. Życzę powodzenia przy składaniu wniosków o wymarzone granty.

Urszula Majdańska-Wachowicz