„Nauczenie wartości to najważniejsza rzecz, jaką możemy zrobić dla szczęścia dziecka”
Linda i Richard Eyre
Świat, w którym żyjemy jest światem wartości. Wartości pełnią bardzo ważną funkcję w życiu każdego człowieka. Decydują o jego postępowaniu i mają ogromny wpływ na funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Kształtowanie systemu wartości człowieka zaczyna się od najmłodszych lat. Niezwykle ważna w tym procesie jest rola rodziny, nauczycieli, wychowawców.
Zagubienie w wartościach, brak ich właściwej hierarchii jest we współczesnym świecie dużym problemem dla dzieci i młodzieży oraz sporym wyzwaniem dla nauczycieli, wychowawców i rodziców. Które wartości są najważniejsze, co jest ważniejsze „mieć” czy „być”, co chcielibyśmy przekazać dzieciom, by wyrosły na szczęśliwych, dobrych i porządnych ludzi?
Problemy te omówione zostały na konferencjach metodycznych, które odbyły się 29 listopada i 6 grudnia 2016r. w Ośrodku Doradztwa Metodycznego w Głogowie. Konferencje przygotowała i przeprowadziła Beata Cześniuk. Łącznie w dwóch edycjach konferencji uczestniczyło 43 nauczycieli szkół i przedszkoli powiatu głogowskiego.
Konferencje miały na celu przedstawienie funkcji i hierarchii wartości oraz ich wpływu na postępowanie i funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Zwrócono również uwagę na problem antywartości. Duży nacisk położono na omówienie roli rodziny, przedszkola i szkoły w wychowaniu do wartości. Autorytet, ale przede wszystkim przykład rodzica, nauczyciela to podstawa w wychowaniu do wartości gdyż wartości nie można nauczyć w sposób teoretyczny.
Wprowadzanie w świat wartości nie powinno odbywać się drogą moralizowania i wykładu, ani przez zapisanie wzniosłego tematu lekcji, ale poprzez konkretne zachowania, własny przykład jaki my – dorośli dajemy dzieciom i młodzieży. Podczas konferencji przedstawiono kroki, warunki i sposoby wprowadzania jednostki w świat wartości. Podsumowaniem konferencji, a jednocześnie okazją do autorefleksji było zaprezentowanie dziecięcego systemu wartości.
Dziękuję nauczycielom za udział w konferencjach.
Beata Cześniuk – doradca metodyczny