Naszym marzeniem jest, aby dzieci chciały chodzić do szkoły i się uczyć. Co się dzieje, że mimo wrodzonej ciekawości poznawania świata i entuzjazmu wynikającego z faktu pójścia do szkoły w pewnym momencie nasi uczniowie zaczynają się nudzić… zanika kreatywność i entuzjazm, a nauka traktowana jest jako kara. Co się dzieje? Gdzie tkwi błąd? Oczekiwania uczniów i nauczycieli są bardzo zbliżone, a jednak…. Każde dziecko jest inne, ma inne predyspozycje i upodobania. Każde uczy się na swój własny sposób, każde potrzebuje autonomii. Żeby się czegoś naprawdę nauczyć muszą pracować we własnym tempie, samodzielnie zdobywać doświadczenie i wyciągać wnioski. W przeciwnym przypadku będą mieli ogromne problemy, aby przyswoić nową wiedzę, bo to sprzeczne z pracą mózgu.
Metoda odwróconej klasy jako koncepcja pracy z uczniem zyskuje na świecie coraz większą popularność. Jedną z osób, która przyczyniła się do popularyzacji tej metody był Aaron Sams, amerykański nauczyciel i edukator z Pittsburga. Zauważył on, że przez dużą absencję w szkole wyniki uczniów na egzaminach są niskie. Postanowił coś zmienić i … zaczął nagrywać tematy swoich zajęć i umieszczać je w sieci, tak, aby uczniowie mieli do nic h dostęp z każdego miejsca i o każdej porze. Okazało się, że uczniowie „kupili” ten pomysł i tym samym bardzo poprawiły się wyniki egzaminów.
Cytując za Centrum Edukacji Obywatelskiej „Lekcja odwrócona zakłada odwrócenie tradycyjnego modelu tj. przekazywanie wiadomości na lekcji, ćwiczenie i utrwalanie ich w ramach pracy domowej. Praca domowa zadawana jest jakby przed lekcją, jako wprowadzenie do niej – uczniowie korzystając z materiałów przygotowanych przez nauczyciela zapoznają się z tematem lekcji przed zajęciami. Umożliwia to przeznaczenie zajęć lekcyjnych na grupową pracę uczniów, aktywności motywujące uczniów do pracy, takie jak dyskusja czy rozwiązywanie problemów, na stawianie pytań oraz ćwiczenie i utrwalanie nabytych wcześniej wiadomości i umiejętności.”
Idea odwróconej klasy jest prosta. Uczniowie uczą się w domu z materiałów przygotowanych przez prowadzącego (np. nagranej prezentacji, podcastu, ebook etc.), a na zajęciach w szkole przetwarzają nową wiedzę. Odwrócona klasa (z ang. flipped classroom) to sposób pracy z uczniami, którego elementy wielu nauczycieli stosuje od lat stosuje na co dzień.
Materiałów nie trzeba przygotowywać samemu można skorzystać np. z Khan Academy, YouTube, www.epodreczniki.pl , czy http://learningapps.org/display?v=p9uv0o2fc
Odwrócenie klasy wymaga wiele wysiłku zarówno ze strony nauczyciela jak i ucznia, ale dzięki tej metodzie wzrasta zaangażowanie, motywacja i odpowiedzialność za własną naukę,
W poniedziałkowej konferencji uczestniczyło 29 osób.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywną pracę podczas konferencji i zapraszamy zainteresowane osoby na warsztaty „odwrócone doradztwo”, które w praktyczny sposób pokaże nauczycielom zastosowanie tej metody w pracy z dorosłymi i przełożenie jej na pracę z uczniami.
Iwona Rogowska
Teresa Walczak