EDUKACJA NA MIARĘ XXI WIEKU

Pod takim hasłem odbyła się dwudniowa konferencja dla nauczycieli  wszystkich etapów edukacyjnych z terenu powiatu głogowskiego, której organizatorami było Powiatowe Centrum Poradnictwa Psychologiczno – Pedagogicznego i Doskonalenia Nauczycieli w Głogowie,  Gimnazjum nr 5  im. Polskich Olimpijczyków, Fundacja  Instytut Nowoczesnej Edukacji w Warszawie oraz Multitablica Sp. z o.o. w Warszawie.

Sokrates, jeden z największych filozofów starożytnych, żyjący w IV w p. n. e. powiedział, że  „Nie mogę nikogo niczego nauczyć. Mogę tylko sprawić, że zaczną myśleć.” Słowa wielkiego filozofa  mimo upływu czasu, nie straciły na swoim znaczeniu w XXI wieku.

Do tej pory nauka kojarzyła się przede wszystkim z podręcznikiem, tablicą, kredą i dziećmi siedzącymi w ławkach. Żyjemy w  świecie, w którym ludzie, dzięki środkom masowego przekazu, przeżywają jednocześnie te same wydarzenia i używają tych samych produktów masowej konsumpcji. Dzięki kamerom online  przenieść się w dowolne miejsce na kuli ziemskiej. Czy w tej rzeczywistości my- nauczyciele jesteśmy w stanie zainteresować ucznia dowodami, wzorami… i sprawić, by chciał podążać za nami? Dziś mamy do czynienia z nowym uczniem i w pewien sposób z nowym światem edukacji, w którym aby dotrzeć do ucznia, trzeba posługiwać się zupełnie innym zestawem narzędzi niż w XX wieku.

Czy nowoczesne technologie mogą „wyprzeć” nauczyciela ze szkoły? Czy technologia może być sprzymierzeńcem w procesie dydaktycznym? Co zrobić, aby uczeń przejął odpowiedzialność za swoją naukę? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli prelegenci występujący  podczas konferencji.

Marta Miłoń ( psychopedagog kreatywności, terapeuta pedagogiczny) w swoim wykładzie oparła się na koncepcji rozwoju dzieci autorstwa Marii Kielar-Turskiej i zwróciła uwagę na uwarunkowania sukcesu edukacyjnego wśród, których należy wymienić aktywność, autonomię, kompetencje i  kreatywność.

Prof. dr hab. Maciej Sysło ( matematyk, nauczyciel akademicki kierunków związanych z informatyką) w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na bardzo niskie umiejętności polskich uczniów w zakresie rozwiązywania problemów i „programowania” oraz wskazał na konieczność zmiany sposobu myślenia o uczniu i jego rozwoju.

Szczególnym gościem konferencji był Colin Rose (wybitny brytyjski psycholog, doradca  rządu brytyjskiego do spraw edukacji), który w swoim wystąpieniu mówił o kryteriach sukcesu edukacyjnego oraz wskazał w jaki sposób można mądrze wykorzystać technologię, aby w krótszym czasie osiągać wyższe wyniki. Pan C. Rose, powołując się na badania Johna Hattiego, wskazał kilka praktycznych rozwiązań metodycznych, które wpływają na proces uczenia się.

W konferencji wzięło udział 70 nauczycieli różnych placówek oświatowych z terenu powiatu głogowskiego, którzy w czasie przerwy w wykładach mogli zapoznać się z nowoczesnymi urządzeniami, które zaprezentowała Multitablica Sp. z o.o.