Sprawozdanie z konferencji
„Granice w wychowaniu dziecka, czyli jak kształtować odpowiednie postawy”
26 września 2016 r. w Ośrodku Doradztwa Metodycznego w Głogowie odbyły się konferencje dla nauczycieli przedszkoli i szkół na temat: „Granice w wychowaniu dziecka, czyli jak kształtować odpowiednie postawy” . Wzięło w nich udział 36 nauczycieli ze szkół i przedszkoli powiatu głogowskiego. Konferencje przygotowała i przeprowadziła Małgorzata Jabłońska – Szewców.W programie konferencji poruszone zostały następujące zagadnienia:
- Przedstawienie priorytetów polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2016/2017
i kierunków realizacji zadań z zakresu nadzoru pedagogicznego - Propozycje form szkoleniowych dla nauczycieli oraz konkursów dla uczniów klas I – III
- „Granice w wychowaniu dziecka czyli jak kształtować odpowiednie postawy” Umiejętne stawianie granic, wychowanie do wartości, wykorzystanie metod przydatnych w rozwiązywaniu trudnych sytuacji wychowawczych.
Zazwyczaj szkołę utożsamia się głównie z miejscem, które ma dostarczać niezbędnej wiedzy i przygotowywać do zdania trudnych egzaminów. Tymczasem obok nauczania szkoła powinna realizować cele wychowawcze. Nauczyciele mają wspierać rodziców w trudach wychowania dziecka, co oczywiście nie oznacza, że przejmą całkowicie funkcje rodzicielskie. Jednym z celów wychowawczych szkoły jest kształtowanie postaw uczniów. Jakie rodzaje postaw rozwija szkoła? Co to są za postawy i jak je modyfikować? Jakie elementy się na nie składają? Jakie zastosować metody wychowawcze by wpłynąć na poglądy wychowanków? Te i inne pytania nurtują wielu nauczycieli i wychowawców.
Wychowanie to całokształt zjawisk związanych z oddziaływaniem środowiska społecznego i psychicznego na człowieka w celu kształtowania jego osobowości. Obok rodziny uzupełniającej osobowość dziecka jest również przedszkole i szkoła. Instytucje te są następną po środowisku domowym społecznością, z którą się ono styka i w których zapoznaje się z pracą oraz odpowiedzialnością. Warunkiem prawidłowego uczestniczenia dziecka w życiu społecznym jest rozpoczęcie przygotowania go do zadań i roli ucznia od pierwszych dni pobytu w przedszkolu i szkole oraz wyposażenie w trwałe dyspozycje osobowościowe, które umożliwiają mu współdziałanie i współżycie w grupach ludzkich.
Założone cele konferencji zostały zrealizowane.
Sporządziła: mgr Małgorzata Jabłońska -Szewców