Matematyka na planszy

Czy gra na lekcjach matematyki w szkole gimnazjalnej a nawet ponadgimnazjalnej sprawdza się?  Wątpliwości nauczycieli starał się rozwiać Michał Nowik na warsztatach metodycznych pod tytułem: „Matematyka na planszy”. Odbyły się one 04 maja 2016 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Głogowie, a uczestniczyło w nich 14 nauczycieli matematyki szkół podstawowych,  gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Prowadzący przedstawił nowość na rynku edukacyjnym „Matematyka na planszy. Zestaw 22 gier matematycznych dla gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej” autorstwa Anny Płońskiej.

 

Zawarte w zestawie propozycje gier dydaktycznych pomogą uatrakcyjnić lekcje matematyki oraz zajęcia dodatkowe rozwijające zainteresowania uczniów. Do każdej gry dołączone są ogólne informacje na temat treści pojawiających się w poleceniach oraz krótki opis typu zadań i umiejętności, które są kształcone podczas rozgrywki. W każdej grze uczniowie są nie tylko uczestnikami, ale również wchodzą w skład jury. Zadania i polecenia są tak dobrane, że nie wymagają od uczniów wykonywania skomplikowanych rachunków i operacji myślowych, większość można rozwiązać w pamięci. Zabawy można w dowolny sposób modyfikować
i dostosowywać do potrzeb lekcji. Wystarczy odpowiednio zredukować zestaw kart bądź uzupełnić go o własne pomysły.Pomysły niektórych gier zaczerpnięte są ze znanych, mających już swoją historię i tradycje gier jak np. Domino oraz prostych, ale popularnych gier karcia­nych jak Wojna czy Piotruś. Zasady jednak zostały zmodyfikowane w taki sposób, aby wprowadzić element strategiczny i ograniczyć czynnik loteryjności. Gry prezentowane
w tej książce wykorzystują wiadomości z różnych działów matematyki oraz zróżnicowane umiejętności matematyczne, chociaż czasem mogą trochę wykraczać poza Podstawę Programową. W zestawie jest 12 plansz do gry, 74 arkusze kart do wycięcia oraz czytelnie opracowany poradnik z instrukcjami jak przeprowadzić wszystkie 22 gry.

Na zajęciach zwrócono również uwagę na zagadnienia, które warto z uczniami poruszyć po przeprowadzonej rozgrywce i zadać im pytania:

  • Jak inaczej można zagrać?
  • Jak grać, żeby nie przegrać?
  • Jak grać, żeby wygrać?
  • Jakie wrażenia po grze?
  • Co można zmodyfikować?

 

Strategiczne gry planszowe przeżywają obecnie rozkwit i cieszą się dużą popularnością. Wykorzystanie papierowej planszy i kart na lekcjach matematyki może być alternatywą dla gier kompute­rowych i multimedialnych środków przekazu, którymi młody człowiek atakowany jest na co dzień .

 

 

 

Sporządziła:

mgr Teresa Walczak