27 kwietnia 2016 r. w Ośrodku Doradztwa Metodycznego odbyła się konferencja metodyczna pod hasłem: „Jak radzić sobie z zachowaniami trudnymi u osób ze spektrum autyzmu i zespołem Aspergera?” Konferencja skierowana była do nauczycieli i pedagogów pracujących lub zainteresowanych pracą z dziećmi i młodzieżą z autyzmem i Zespołem Aspergera. Dotyczyła zagadnień związanych z wypracowaniem pomocy tym uczniom, którzy przejawiają zachowania trudne i wymagają specjalistycznych oddziaływań. Prelegentami konferencji byli doświadczeni specjaliści w terapii osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, pracownicy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Głogowie mgr Anna Hejmej – pedagog i wicedyrektor PCPPPiDN oraz mgr Alina Kukła– neurologopeda.
Program konferencji obejmował następujące zagadnienia:
- Funkcjonowanie dziecka z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
- Najczęściej pojawiające się trudności i sposoby radzenia sobie z nimi.
- Procedury prawne, w tym: asystent dziecka, orzeczenie o kształcenia specjalnym, zapewnianie specjalnych warunków kształcenia.
Pani Anna Hejmej przedstawiła akty prawne, czyli rozporządzenia i przepisy mówiące o warunkach niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania dziecka z autyzmem w placówce ogólnodostępnej. Omówiła zapisy w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, a także
zadania nauczyciela wspomagającego, asystenta nauczyciela i pomocy nauczyciela. Istotnym punktem wystąpienia było przedstawienia Indywidualnego Programu Edukacyjno – Terapeutycznego dla dziecka z autyzmem.
Pani Alina Kukła rozpoczęła swoje wystąpienie filmem o zaburzeniach integracji sensorycznej, które towarzyszom osobom ze spektrum autyzmu. Nawiązując do wcześniejszej konferencji przedstawiła czym jest autyzm i zespół Aspergera i jakie zachowania nazywamy trudnymi. Nie ma dwóch takich samych przypadków, więc nauczyciel lub terapeuta musi kierować się cierpliwością i konsekwencją. Ważne jest zidentyfikowanie problemu, znalezienie przyczyny trudnego zachowania i wyeliminowania czynników, które przeszkadzają dziecku w funkcjonowaniu.
W konferencji udział wzięło 28 nauczycieli ze szkół podstawowych i przedszkoli powiatu głogowskiego. Konferencję przygotowała mgr Małgorzata Jabłońska – Szewców – doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej.
mgr Małgorzata Jabłońska – Szewców
doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej